Góry i tylko góry, i żadnego odchamiania

Górska jesień woła! Pastelowe kolory, rześkie powietrze, puste nieuczęszczane szlaki, minimum cywilizacji na trasie i najważniejsze - daleko od Warszawy!

Zapraszam na wspólną wędrówkę do jednego z najdalej położonych łańcuchów górskich od Warszawy: Sudety. Jeżeli dla Ciebie wyznacznikiem odległości są Bieszczady - to Zachodnie Sudety są w takiej samej odległości. Na 2 dni uciekniemy w góry i będziemy patrzeć na cywilizację z góry. Dosłownie i przenośnie! Jeżeli stęskniłeś (aś) się za górami, masz dość zwiedzania muzeów i kościołów to ta trasa jest dla ciebie!
Wbrew pozorom trasa będzie najkrótsza na rajdzie, nieznacznie, no ale zawsze.

Co będziemy robić?
-Wędrować! Hm. Oglądać górską jesień. Szukać kryształów kwarcu i turmalinu w podeszwie butów. A co tam od razu rubinów i szafirów!

Czego nie będzie?
Zwiedzania zamków i pałaców! Pierwszego dnia na trasie nie będzie schronisk i bacówek (przynajmniej czynnych).

Żeby nie było za mało wrażeń odwiedzimy od razu dwa pasma: Góry Izerskie i Karkonosze.
Pierwszego dnia wejdziemy na Wysoki Grzbiet w Izerach. Zdobędziemy Wysoki Kamień z piękną panoramą Karkonoszy i będziemy podążać na zachód głównym pasmem..

Widok na Karkonosze

 

 

Poszukamy sobie kryształów kwarcu i turmalinu obok najwyżej położonej kopalni odkrywkowej w Polsce. W tym miejscu nasza trasa diametralnie zmieni kierunek i dalej do końca rajdu będziemy podążać w kierunku ± wschodnim. Zobaczymy jeden z najlepszych ośrodków narciarstwa biegowego w Polsce w Jakuszycach (mały rekonesans przed zimą). Miniemy przełęcz Szklarską - granicę pomiędzy górami Izerskimi i Karkonoszami i wejdziemy w Karkonosze na Halę Szrenicką, gdzie mamy nocleg.

Drugiego dnia trasa będzie znacznie krótsza. Najpierw wejdziemy na Szrenicę a następnie dla odmiany zejdziemy do źródeł Łaby (ale nie przesadzajmy - tylko 20 metrów w dół). Można będzie umyć buty, by z ich brud spłynął aż do Hamburga! Dalej wejdziemy na Łabski Szczyt, miniemy Centrum Nadawcze TV i podejdziemy ostrożnie do urwiska nad Śnieżnymi Kotłami.

Widok na Śnieżne kotły

Źródło: http://www.wiecznatulaczka.pl

Proszę się nie brać raków - “śnieżne” to tylko nazwa własna.:). Miniemy Wielki Szyszak i dalej trasa nas poprowadzi szlakiem w dół aż do Jagniątkowa.

Tam na nas czekać będzie ciepły posiłek i autokar.

 

Trasa:

Dzień 1 (27 GOT) https://mapa-turystyczna.pl/route/mzwr
Szklarska Poręba - Wysoki Kamień - Izerskie Garby - Rozdroże po Cichą Równą -Jakuszyce - Hala Szrenicka

Dzień 2 (18 GOT) - https://mapa-turystyczna.pl/route/mzws
Hala Szrenicka - Szrenica- Źródło Łaby - Łabski Szczyt - Śnieżne Kotły - Rozdroże pod Szyszakiem - Jagniątków.

(1 GOT to odpowiednik 1km po płaskim terenie)

 

Informacje ogólne

 • Termin: 14 - 15 października 2017 r.
 • Charakter trasy: trasa jest najkrótsza na rajdzie (nieznacznie). Prowadzi po przygotowanych szlakach i jest nie wymagająca technicznie.
 • Transport: organizowany centralnie: zbiórka w piątek późnym wieczorem, powrót w nocy z niedzieli na poniedziałek.
 • Noclegi: nocleg w schronisku.
 • Koszt: 240 zł, zawiera: transport, wyżywienie, nocleg, gadżety rajdowe, ubezpieczenie, bilety wstępu do Parku i inne atrakcje.
 • Dodatkowe koszty: przegryzki na trasę [będzie lista rzeczy do kupienia], wspólna pizza/obiad na koniec - szczegółowe informację zostaną wysłąne przed wyjazdem.
 • Dodatkowe informacje: szczegóły dotyczące wyjazdu zostaną przesłane po zamknięciu rejestracji.
 • Limit miejsc ograniczona: 14.
 • Zapisy przez ­-> formularz
 • SKG, jako organizacja non-profit, nie zarabia na organizowanych wyjazdach, a nasi przewodnicy są wolontariuszami. Zgodnie z obowiązującym prawem, wolontariusze nie ponoszą wydatków za transport - są one wliczone w budżet Rajdu.
 • Wyjazd jest organizowany w ramach mojej praktyki przewodnickiej. Oznacza to w szczególności, że będzie z nami jeszcze jeden wolontariusz - obserwator.
 • W razie pytań: mirek.sidorowicz {a} gmail.com w tytule: Rajd Jesienny 2017 lub tel. 78szesc 968 14trzy

Od Karpacza do Szklarskiej

Jeżeli jesień w mieście daje Ci się we znaki serdecznie zapraszam do odkrycia jej uroków w Karkonoszach! Nasza wędrówka od Karpacza do Szklarskiej Poręby będzie obfitowała w ciekawe miejsca i malownicze widoki. Trasa jest częścią Rajdu Jesiennego SKG, co oznacza że w sobotni wieczór spotkamy się z innymi miłośnikami gór na ześrodkowaniu w Schronisku na Hali Szrenickiej, by wspólnie integrować się, bawić i śpiewać!

 

Karkonoski Fen

"Karkonoski Fen" - Wiktor Baron (baronphotography.eu) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Trasa

Sobota: Podgląd w portalu Mapa Turystyczna
Karpacz - skała Pielgrzym - Przełęcz Karkonoska - Łabska Bouda - źródła Łaby - Szrenica - Schronisko na Hali Szrenickiej  (33 GOT)

Niedziela: Podgląd w portalu Mapa Turystyczna
Schronisko na Hali Szrenickiej - Łabski Szczyt - Kotły Śnieżne - Schronisko pod Łabskim Szczytem - Szklarska Poręba  (20 GOT)

1 GOT odpowiada w przybliżeniu wysiłkowi potrzebnemu na przejście 1 km w płaskim terenie.

 

Pielgrzymy fotopolska.eu 85195

"Pielgrzymy" - pawulon / fotopolska.eu [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

 

Informacje ogólne

 • Termin: 14-15 października 2017 r. 
 • Transport - organizowany centralnie autokar:
  zbiórka w piątek późnym wieczorem, przejazd nocą, powrót w nocy z niedzieli na poniedziałek.
 • Charakter trasy: trasa prowadzi po przygotowanych szlakach i jest niewymagająca technicznie. W sobotę planujemy przebyć dość długą trasę, więc wymagana jest co najmniej średnia kondycja i zamiłowanie do długich wędrówek.
 • Koszt: 240 zł, zawiera: transport, wyżywienie, nocleg, gadżety rajdowe, ubezpieczenie, bilety wstępu do Parku i inne atrakcje.
 • Dodatkowe koszty: przegryzki na trasę [będzie lista rzeczy do kupienia], wspólna pizza/obiad na koniec
 • Limit miejsc: 14
 • Zapisy przez ­-> formularz
 • Wyjazd jest organizowany w ramach mojej praktyki przewodnickiej. Oznacza to w szczególności, że będzie z nami dodatkowy wolontariusz - obserwator.
 • W razie pytań: blazej.osinski(at)gmail.com w tytule: Rajd Jesienny 2017 lub tel. 693 975 530

 

jesienny ogolny

Zdjęcie rajdowe - za zgodą Michał Wangrant 

 

 

SKG, jako organizacja non-profit, nie zarabia na organizowanych wyjazdach, a nasi przewodnicy są wolontariuszami.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na tegoroczną edycję Rajdu Jesiennego!

W weekend 14-15 października będziemy wędrować malowniczymi szlakami Karkonoszy. Poszukamy pierwszych znaków jesieni, będziemy podziwiać dalekie panoramy i oderwiemy się na chwilę od cywilizacji.

 

Karkonosze aut. Michal Pluta

 

Rajd jest imprezą otwartą, zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku i doświadczenia.

Mamy do zaoferowania kilka niezależnych, zróżnicowanych tras, które w sobotę wieczorem spotkają się na ześrodkowaniu w schronisku na hali Szrenickiejgdzie czeka nas nie tylko obiadokolacja, ale też wspólny wieczór i dodatkowe atrakcje.

 

Trasy:

 

  DSC7465

Ceny

Różnią się w zależności od trasy i zawierają:

 • transport,
 • nocleg,
 • ciepły posiłek i przekąski w sobotę wieczorem,
 • śniadanie,
 • ubezpieczenie NNW,
 • rajdową pamiątkę,
 • wszystkie atrakcje.

Dodatkowo, uczestnicy mogą zostać poproszeni przez przewodnika o zabranie ze sobą wskazanych produktów żywnościowych.

 

Zapisy

Prowadzone są bezpośrednio na poszczególne trasy. Wystarczy wybrać trasę z listy i zgłosić się do prowadzącego ją przewodnika. 

Zapisy do 11 paździenika lub do wyczerpania limitu miejsc.

 

skakanie 2 

 

Zapraszamy!

 

Najlepiej kontaktuj się bezpośrednio z prowadzącym Twoją trasę, w innych przypadkach: jesienny(at)skg.uw.edu.pl, tel: 506 600 710.

 

Zdjęcia: Michał Pluta

SKG, jako organizacja non-profit, nie zarabia na organizowanych wyjazdach, a nasi przewodnicy są wolontariuszami.

Zapraszamy bardzo serdecznie do wzięcia udziału w górskiej Zerówce, która odbędzie się w dniach 9-10 września. Jest to wyjazd dedykowany m. in. osobom, które chciałyby pojechać z nami po raz pierwszy, ale zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych. Trasy spotkają się na wspólnym ześrodkowaniu w chatce w Zawadce Rymanowskiej :)

  DSC7179

Każda z tras jest niezwykle różnorodna i zawiera wiele elementów, na jakie kładziemy nacisk, chodząc po górach. Będziemy wędrowali oznakowanymi szlakami, ale zapędzimy się również w mniej uczęszczane miejsca. Przewodnicy pokażą Wam, jak przydatne są mapa i kompas i jak poruszać się poza szlakami. Dowiecie się wielu ciekawostek o rejonie - jego historii, etnografii, przyrodzie i zabytkach. Niemałą frajdę sprawi Wam gotowanie na ognisku, spanie w namiotach pod rozgwieżdżonym niebem i oczywiście wzajemne poznawanie się! 

 

Mamy gorącą nadzieję, że Zerówka zachęci Was do uczestnictwa w innych organizowanych przez nas wydarzeniach, a może nawet do spróbowania Waszych sił na Kursie Przewodników Górskich, którego 37. edycja rusza już od października!

 

Trasy:

Zapisy prowadzone są bezpośrednio na poszczególne trasy. Wystarczy wybrać trasę z listy i zgłosić się do prowadzącego ją przewodnika.

5

 

 

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych kursem przewodnickim na rajd zerówkowy! Rajd ma na celu zapoznanie ze specyfiką kursu przewodnickiego przyszłych kursantów i potencjalnych przewodników. Przy okazji udowodnimy sobie, że spanie w namiotach w górach i gotowanie na ogniskach jest nam niestraszne! :)

Przewidziane atrakcje:

 • spanie w namiotach
 • gotowanie na ogniskach
 • chodzenie poza szlakiem
 • piękne widoki
 • cały weekend z plecakiem na plecach
 • dla chętnych możliwość podszkolenia się w zakresie obsługi kompasu i mapy

 

W ramach rajdu każdy uczestnik będzie miał możliwość zapoznania się ze specyfiką kursu przewodnickiego i uzyskania odpowiedzi na nurtujące go pytania (oczywiście odnośnie kursu Znalezione obrazy dla zapytania emoticon blink ). 

 

Informacje ogólne

 • Termin: 9-10 września 2017 r. (wyjazd w piątek 8.IX około 22:00), powrót w nocy z niedzieli na poniedziałek (10/11.IX)
 • Miejsce: Beskid Niski, okolice Jaśliskiego Parku Krajobrazowego 
 • Charakter trasy: trasa przez większą część biegnie poza szlakami. Nie wymaga dużego doświadczenia w poruszaniu się po górach przez uczestników, jednakże należy pamiętać, że będziemy szli przez całą sobotę i niedzielę. Odpowiednie przygotowanie w postaci ubioru (m.in. górskie buty, kurtka przeciwdeszczowa, ciepła odzież) i wyposażenia (m.in. plecak i śpiwór) jest niezbędne!
 • Transport: zbiórka w piątek około godz. 22:00, dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia. Powrót do Warszawy w nocy z niedzieli na poniedziałek.
 • Koszt: 180 zł (zawiera: transport, wyżywienie, przegryzki i ubezpieczenie, a także wszystkie atrakcje).
 • Dodatkowe koszty: kanapki na drogę i pierwsze śniadanie, butelka wody 1,5L
 • Limit miejsc: 13, pierwszeństwo mają osoby pragnące uczestniczyć w kursie przewodników górskich SKG
 • Zapisy: KLIKNIJ TU
 • W razie pytań: mpaleski (at) skg.uw.edu.pl

Uwaga: 30.08 i 31.08 o 19:30 przed rajdem, na terenie kampusu centralnego UW, odbędą się dwa półgodzinne spotkania organizacyjne, na których porozmawiamy o rajdzie i dokonamy najważniejszych ustaleń. Spotkania są głównie dla Was, dlatego zalecam pojawić się na jednym z nich :) 

Prowadzący rajd: Marek Paleski

Zapraszam!

SKG, jako organizacja non-profit, nie zarabia na organizowanych wyjazdach, a nasi przewodnicy są wolontariuszami.

 

Tym razem chcemy zabrać Was na czterodniowy wypad w Niżne Tatry! 

P8280153

Rajd będzie miał charakter namiotowo-chatkowy. Będziemy szli rozległymi grzbietami, wśród kosówek i skał - czyli Tatry pełna gębą! Mimo nazwy "Tatry" trasa nie sprawia trudności technicznych, więc jedynym wymaganiem kierowanym do uczestników jest posiadanie butów górskich, śpiwora, karimaty (i plecaka - gdzieś musicie to spakować...).

 

Trasa:

Donovaly - Kozi Chrbat - Velka Chochula - Latiborska Hola - Chabenec - Polana - Chopok - Dumbier - Panska Hola - Vysna Boca

Dzienne przejścia nie będą przekraczać 28-29 GOT (przeciętne tempo to 3 GOT/h razem z przerwą), więc będzie aktywnie i odrobina kondycji jest jednak wskazana.

 

Informacje o rajdzie:

Planujemy wystartować w czwartek 15go czerwca wcześnie rano, a wrócić 18 późnym wieczorem, lub wczesnym świtem 19 (tak by wszyscy zdążyli do pracy) (będzie update).

Sami sobie gotujemy, więc wszystkie produkty żywnościowe będziemy nieść w plecakach.

Koszt: 440 zł - transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie,

dodatkowe koszty: przekąski (będzie powiedziane co i ile)

Szczegółowe informacje prześlemy do osób zapisanych

 

Zapisy: formularz »  (Limit miejsc 10)

Letnie2014BUKOWINARUMUNSKA 23

Zapraszamy!!

Prowadzący: Grzegorz Bokota, Michał Stachura

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.