Cześć, 

 
już za trzy tygodnie ruszamy z kolejnym sezonem naszej bazy namiotowej w Podwilku. Zanim jednak będziemy mogli przyjmować turystów trzeba bazę rozłożyć - dlatego zapraszamy was do uczestnictwa w tym wydarzeniu! :) 
 
Jest to nie tylko praca, ale również czas świetnej zabawy, zawiazywania przyjaźni, możliwość poznania starszego grona klubowiczów. Nie wspominam już o wieczornych ogniskach i gitarowaniu... ;)
 
Bazę zaczynamy rozkładać 28.06, a kończymy 01.07. Zachęcam do przyjazdu na tyle, na ile możesz - naprawdę warto, a rąk do pracy nam potrzeba.
 
Spróbujemy zorganizować wspólny dojazd, jak i powrót. 
Jedzonko - w Podwilku są Delikatesy Centrum, w którym się zopatrujemy (z bazy do sklepu jest 25min na pieszo).
Do bazy można dojechać autem (sam dojazd z Warszawy na bazę zajmuje maks. 6h).
Nocleg - w namiocie typu hangar, na podestach, wystarczy mieć swój śpiwór (karimata opcjonalnie, są materace).
 
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub wiesz już, że wybierasz się, bardzo proszę o maila na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Pozdrawiam i mam nadzieję do zobaczenia w Podwilku :)
 
Rozkładanie bazy 2017
 
 

Drodzy Klubowicze, Przewodnicy, Sympatycy!

Serdecznie zapraszamy Was na klubowe jajeczko, które odbędzie się 28 marca (środa) na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW (ul. Banacha 2) w sali 5070 o godzinie 19:00.

Będzie to świetna okazja by miło spędzić czas w gronie serdecznych znajomych, podzielić się opowieściami o zimowych wyprawach i turystycznych planach na wiosnę.

Zabierzcie ze sobą coś do przekąszenia lub picia – najlepiej własną twórczość kulinarną.

Aby tradycji stało się za dość w tym roku ogłaszamy konkurs na najciekawiej udekorowany mini mazurek. Zapewniamy podstawowe materiały cukiernicze do dekoracji oraz dużo dobrej zabawy.

Do zobaczenia!

 

pisanki huculskie

Pisanki huculskie. Źródło: www.polskiekrajobrazy.pl. Autor: ElaJ.

 

Słuchajcie ! Szukamy zimy ! Mimo, że na to nie liczymy ;) chcemy zrobić fajny spacer z ogniskiem w Kampinosie ! Więc nie pozostaje nic innego tylko spakować prowiant, ciepłe rzeczy, herbatkę i pojawić się na miejscu zbiórki :)

Trasa w wersji na start ma około 16.5 km. Startujemy w Truskawiu, a kończymy na Polanie Turystyczej Opaleń. Widać ją tutaj:
TRASA

Miejsce i godzina zbiórki: przystanek Metro Młociny 01 - stamtąd mamy autobus 708 o godzinie 11.59.

Termin: najbliższa niedziela, 14 stycznia.

mapa KampinoSKI spacer do ZIMY

 

Jedzenie: każdy bierze dla siebie prowiant, słodycze, rzeczy na ognisko, herbatki, trunki, możemy się tym dzielić :) jeśli ktoś ma ochotę może przygotować stadne ciastka etc. Będzie keczup, musztardę i chleb, żeby każdy dla siebie nie musiał brać :)

PAMIETAJCIE - o czołówkach!

Przewidziana drobna zrzutka za udostępnienie polany i drewno

 

Pytania ? Wątpliwości ?
Piszcie, zadzwońcie do Agaty lub Gosi:)

Zapraszamy! Zapraszajcie znajomych i idziemy razem na spacer !

Ps. Jeśli zdarzą się cuda i spadnie śnieg zamiast spaceru robimy biegówki i ognisko :D szczegóły podamy przy zmianie pogody ;)

 Jajeczko UNIWERALNY

 

Zapraszamy bardzo serdecznie na Jajeczkowe spotkanie plenerowe nad Wisłą połączone z ogniskiem J

 

Także i w tym roku planujemy urządzić Jajeczko SKG w plenerze. Zapraszamy na nie zarówno Klubowiczów i Kursantów, jak i Sympatyków SKG oraz tych, którzy chcieliby nas poznać i rozpocząć swoją przygodę z SKG!

Przynieście wszystko, co chcielibyście upiec na ognisku oraz czym będziecie nawilżać gardła. Zachęcamy też do podzielenia się własnymi wypiekami i innymi wyrobami kulinarnymi. Organizatorzy zapewniają „plastikową zastawę ogniskową”, keczupy, musztardy, chleb i gar herbaty.

Oczywiście nie zabraknie konkursów z motywem jajecznym w roli głównej J

Przynieście także instrumenty muzyczne i śpiewniki - co by to było za ognisko bez śpiewanek!

Nie zapomnijcie o czołówkach, kubkach, ciepłych ciuchach i karimatach do klapnięcia.

Jak dobrze wiemy, sucha roślinność prawego brzegu Wisły została dość mocno przetrzebiona, dlatego wielka prośba do Was o przyniesienie ze sobą jakiegoś drewna do ogniska. Patyki się nie liczą! 

Konkrety:

Spotykamy się we wtorek 22 marca o godz. 17.30 na prawym brzegu Wisły na południe od Mostu Śląsko-Dąbrowskiego w miejscu z najładniejszym widokiem na lewobrzeżną Warszawę. Zbieramy drewno, rozpalamy ognisko i wspólnie świętujemy!

UWAGA!

Na wypadek pogody zniechęcającej do spotkań plenerowych, Jajeczko celebrować będziemy w klimatycznej klubokawiarni Mucha nie siada przy ul. Ząbkowskiej 38. Tam spotykamy się o godz. 18:00.

Do zobaczenia! :)

Zarząd SKG

14. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Kino Wisła

8-10.XII.2017

Zbliża się kolejna edycja Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich - okazja do obejrzenia wielu wspaniałych filmów i wysłuchania interesujących prelekcji. Będziecie mieli też okazję zobaczyć na żywo wiele osobistości świata gór, kupić ich książki i zdobyć autografy!

plakat czternastego Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich

Program tegorocznego przeglądu znajdziecie pod tym linkiem: http://www.wpfg.pl/


Na przeglądzie spotkacie też nas (a jakże!). Studencki Klub Górski od wielu lat wspomaga organizację tej imprezy, a jednym z naszych stałych zadań jest prowadzenie stoiska z książkami.

ekipa SKG na trzynastym Warszawskim Przeglądzie Filmów Górskich

Ekipa SKG wraz z Alexem Txikonem i Muhammadem Alim na trzynastym Warszawskim Przeglądzie Filmów Górskich

ZAPRASZAMY!

Ekhem... W tajemnicy zdradzimy Wam też, że nasi wolontariusze oglądają pokazy za darmo (oczywiście pomiędzy swoimi dyżurami) :P
Jeśli chciałbyś nas wesprzeć w tej zacnej incjatywie skontaktuj się jak najszybciej z naszą Sekcją Wysokogórską.
Nasz e-mail: sekcja(at)skg.uw.edu.pl

Kontakt: Paweł Górecki, gorecki(at)mimuw.edu.pl

 

Miejsce

Beskid Sądecki, planowana trasa: Polany (cerkiew) - Hłocza 774 m - Żdżar 741 m - Kamianna - Stermina 692 m - Ubocz 820 m - Dział 842 m - Jaworynki (Sołtysi) 756 m - Ostry Wierch 874 m - Przysłop 944 m - Runek 1080 m - Lembarczek 917 m - Łaziska 941 m - Parchowatka 1004 m - Kiczora 806 m - Drapa 717 m - Piwniczna Zdrój

 

Zadania

Osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania proszone są o umieszczenie swoich propozycji w dokumencie googlowym » , tak żeby były ogólnie dostępne. Dokument będzie nam służył jako scentralizowane miejsce informacji o wyjeździe.

Prosimy żeby do soboty 28.11. znalazły się w nim propozycje: transportu, ofert ubezpieczenia, jadłospisu, listy sprzętu wspólnego, tak, aby w niedzielę rano można było je przejrzeć i skomentować. Termin na pozostałe zadania to poniedziałek 30.11.

Śmiało konsultujcie Wasze przygotowania z innymi kursantami i klubowiczami - korzystajcie z ich doświadczenia. W przypadku ew. rezygnacji z wyjazdu musicie doprowadzić Wasze zadania do końca.

 • Anna Z: Transport (dojazd) - dojazd z Warszawy do Polan (powiat nowosądecki), znalezienie połączeń, zbiórka pieniędzy i wykup biletów. Zalecany wyjazd z Warszawy w piątek ok. 19-20, dotarcie na miejsce optymalnie w sobotę ok. 2:00 rano. Dojazd w sobotę np. o 10:00 nie jest wskazany - tracimy wtedy zbyt dużo czasu.

 • Ania K: Transport (powrót) - powrót z okolic Piwnicznej-Zdrój, znalezienie połączeń, zbiórka pieniędzy i wykup biletów. Zdobycie kilku kontaktów do lokalnych busiarzy do ew. wykorzystania.

 • Marta R: Ubezpieczenie - zebranie ofert, zebranie danych uczestników - na przykład przez formularz ».

 • Michał: Jadłospis - kanapki tylko na pierwszy posiłek po transporcie, pozostałe posiłki na ciepło. Nie bierzemy ciężkich i łatwo psujących się produktów.

 • Paulina P: Sprzęt wspólny - skoordynowanie, by pojechała z nami odpowiednia ilość namiotów, garów, siekier itp.

 • Jakub D: Apteczki - skoordynowanie, by z nami pojechały, a także sprawdzenie czy nie trzeba ich uzupełnić. Dodatkowo zebranie niezbędnych telefonów ratunkowych i adresów: do GOPR oraz okolicznych szpitali.

 • Paulina S: Ekwipunek indywidualny - stworzenie listy ekwipunku osobistego. Monitorowanie pogody, w tym warunków śniegowych i udostępnienie informacji uczestnikom. Lista sprzętu powinna uwzględniać warunki.

 • Joanna Bereda: Relacja - napisanie relacji z wyjazdu.

 

Gawęda przewodnicka

Celem jest przygotowanie ciekawej wypowiedzi na temat odwiedzanych terenów, którą moglibyście opowiedzieć Waszej grupie. Wymóg jest jeden - ma ona zainteresować uczestników, powinna być więc krótka (do 10 minut), wygłoszona płynnie i bez korzystania z ściąg. Osadźcie ją w realiach - znajdźcie gdzie ślady Waszego tematu są widoczne dzisiaj, a odnosząc się do nazw geograficznych umiecie wskazać je w terenie/na mapie. Postarajcie się zaprezentować gawędę w miejscu powiązanym z jej tematyką.

Tematy do opowiadania (pogrubione obowiązkowe):

 • WSZYSCY:  Panorama Tatr z głównego grzbietu B. Sądeckiego

 • Bartosz: Panorama w kierunku południowym z głównego grzbietu B. Sądeckiego

 • Mateusz: Cerkiew w Polanach + sprawdzenie możliwości wejścia

 • Jakub D: Cerkwie w Łosiach i Roztoce Wielkiej + sprawdzenie możliwości wejścia

 • Paulina P: Piwniczna Zdrój

 • Jakub P: Państwo Muszyńskie

 • Damian: Starostwo Spiskie

 • Ania K: Nikifor

 • Adam: Uzdrowiska

 • Paulina S: Zagospodarowanie turystyczne

 • Marta S: Łemkowszczyzna

 • Asia Bronka: Problematyka wyznaniowa Łemkowszczyzny

 • Marta R: Wołosi

 • Michał: Nazewnictwo i pochodzenie nazw

 • Anna Z: Przyroda

 • Joanna Bereda: Panorama w kierunku południowym z głównego grzbietu B. Sądeckiego, Rezerwaty Przyrody i Parki

 • Zofia: Poprad + szlaki handlowe

 • Aleksandra: Budowa geologiczna

 • Daniel: Starostwo Spiskie

 

Wiedza topograficzna

Musicie umieć wskazać na mapie i graniówce »  (będzie elementem zejściówki):

 • granice Beskidu Sądeckiego, jednostki sąsiadujące, najważniejsze szczyty, przełęcze, rzeki i miejscowości.

 

Zejściówka

Krótki sprawdzian po wyjeździe. Trzeba uzyskać minimum 60% pkt. Zakres:

 • po jednym pytaniu z tematów teoretycznych - gawęd

 • sposoby wzywania pomocy

 • znajomość przebytej trasy

 • zaznaczenie istotnych informacji na graniówce »

 • topografia Beskidu Sądeckiego

 

Dodatkowe informacje

Ogólne:

 • warunkiem wyjazdu jest dopełnienie wszelkich formalności z Kierownictwem Kursu do środy 2 grudnia br.

 • wszystkie wydatki pokrywane z kasy kursowej muszą być zaakceptowane przez Kierownictwo Kursu i potwierdzone fakturą - dane »

 • wyjazd jest bezalkoholowy

 

Literatura podstawowa:

Dodatkowo:

Topografia:

Do poczytania w wolnej chwili: