Przegląd Filmów Darka Załuskiego

To jest forum sekcji wysokogórskiej.
Awatar użytkownika
ŁukaszM
Posty: 305
Rejestracja: 2008-12-20, 18:07

Przegląd Filmów Darka Załuskiego

Post autor: ŁukaszM »

Jakby ktoś weekend spędzał w Warszawie to:
http://www.wspinanie.pl/bedzie/index.php?id=658

Termin: 02-04.10.2009
Miejsce: Kinoteka (PKiN)
Rezerwacja biletów: tel. 022 551 70 70

• Piątek 02.10.2009

18:15 - Relacje z wypraw
Zimowa Loteria 2001, 25'
muzyka: Myslovitz
Film górski o wyprawie zimowej w sezonie 2000/2001 na Makalu (8468 m) pod wodzą Krzysztofa Wielickiego. Mimo prób na trzech różnych drogach ekspedycja nie odniosła sukcesu. Autorowi udało się celnie uchwycić główne trudności zimowego wspinania się w Himalajach – czyli stawianie czoła huraganowym wiatrom i wyjątkowo niskim temperaturom.

Obrazki z Wyprawy 2002, 22'
Wyprawa w 2002 Piotra Pustelnika na Makalu – piąty szczyt Ziemi. Wśród uczestników są także znani polscy alpiniści- Anna Czerwińska i Ryszard Pawłowski. Makalu nie jest łaskawe dla wszystkich, bowiem jeden z uczestników wyprawy na zawsze pozostaje na stokach góry.
Tytuł filmu świadomie nawiązuje do tytułu Modesta Musorgskiego „Obrazki z wystawy”, bo właśnie muzyka z tego utworu stanowi tło do „obrazkowego” pokazania himalajskiej wyprawy.

Snow Story 2003, 19'
muzyka: Wolna Grupa Bukowina
Wyprawa Piotra Pustelnika na kolejny ośmiotysięcznik - Manaslu. Piotr zdobywa szczyt w zespole z Krzysztofem Tarasewiczem. Wyprawa ta to ciągła walka z monstrualnymi opadami śniegu, które zasypują namioty kilkumetrową warstwą. Zwycięska dwójka po dramatycznym trzystumetrowym locie wraca szczęśliwie ze szczytu, by leczyć dotkliwe rany odniesione podczas tego zdarzenia.

Krótka relacja z wyprawy… 2004, 15'
2004 rok, Annapurna, ściana południowa. Piotr Pustelnik decyduje się szturmować górę trudną drogą Boningtona. Do udziału w wyprawie zaprosił m.in. znanych wspinaczy: Petera Hamora ze Słowacji oraz Sergieja Bogomołowa z Rosji.

/+spotkanie z Darkiem Załuskim/

20:15 - Moje wyprawy z Piotrem Morawskim
Ciao Martina 2004, 22'
dźwięk: Dominika Kotarba
muzyka: Bolesław Błaszczyk
Film nakręcony podczas zimowej wyprawy na Shisha Pangmę 2003/2004. Bohaterami są: włoski himalaista Simone Moro i jego córeczka Martina. Simone Moro jadąc na wyprawę rozstał się ze swoją pięcioletnią córeczką i to właśnie ich wzajemne relacje, mimo oddalenia, są motywem
przewodnim filmu. Przy okazji Simone w piękny sposób uzasadnia, dlaczego wybrał wspinaczkę zimową w Himalajach, dyscyplinę wcale nie tak popularną na Zachodzie.

Zimą na Shishę 2005, 25'
dźwięk: Dominika Kotarba
muzyka: Olena Leonenko
"Zimą na Shishę" to film o historycznym, pierwszym wejściu zimowym na Shisha Pangmę w 2005 r. Mała wyprawa polsko-włoska po raz drugi zmierzyła się z trudną południową ścianą Shisha Pangmy, tym razem odnosząc spektakularny sukces. Na szczyt wchodzą Polak Piotr Morawski i Włoch Simone Moro. Tym samym ósmy z czternastu ośmiotysięczników został pokonany zimą.

Annapurna na lekko 2008, 24'
realizacja: Dariusz Załuski
dźwięk: Dominika Kotarba
muzyka: Olena Leonenko
Relacja z wiosennej wyprawy na Annapurnę (8091 m) Piotra Pustelnika, Piotra Morawskiego, Petera Hamora i Dariusza Załuskiego. Czy przejście trudnej, północno-zachodniej ściany w dobrym stylu, ale bez wejścia na szczyt to sukces? Kapitalne zdjęcia z trudnej akcji górskiej, za które autor został uhonorowany kilkoma nagrodami. A bohaterzy - to przecież czołówka współczesnego himalaizmu. Ostatni film zrealizowany z udziałem Piotra Morawskiego – najlepszego polskiego himalaisty młodego pokolenia, który zginął w kwietniu 2009 roku na stokach Dhaulagiri.
* Nagroda specjalna za znakomite zdjęcia zrealizowane w ekstremalnych warunkach na XIII PFG w Lądku Zdroju
*Nagroda główna na Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie 2008
*Nagrody za najlepszy film górski w Vancouver (2009) i Bratysławie (2009)

/+ spotkanie z Darkiem Załuskim i Jackiem Jawieniem/

• Sobota 03.10.2009

16:15 - W góry z fundacją, Indie
Siostry Himalajów 2008, 34'
realizacja: Dariusz Załuski
dźwięk: Dominika Kotarba
muzyka: Wojtek Błażejczyk
Obraz o szkoleniu we wspinaczce lodowej grupy młodych, nepalskich kobiet. Fundacja Czarodziejska Góra to w zasadzie dwie osoby: Ewa Konczał i Robert Kaźmierski. Specjalizują się w obozach wspinaczkowych dla młodzieży z problemami. Powstał pomysł, aby ich doświadczenia wykorzystać w Nepalu, gdzie działa „Lucky Chhetri”, szkoląc nepalskie dziewczyny na przewodników trekkingowych. Nepalki zdobywają w ten sposób szansę na pracę. Niewątpliwą atrakcję filmu stanowią młode, pełne humoru Nepalki, dla których akcja górska jest bardziej dobrą rozrywką, aniżeli poważnym górskim wyzwaniem.

Szkoła w Dolpo 2009, 15'
realizacja: Dariusz Załuski
Istniejąca na poziomie 4200 m n.p.m. szkoła w nepalskim regionie Dolpo, zamieszkałym przez ludność tybetańską, pretenduje do najwyżej położonej szkoły na świecie. Ale nie tylko to ją wyróżnia – by do niej dotrzeć z ostatniej większej osady, należy pokonać podczas kilkudniowej wędrówki górskiej urwiste himalajskie szlaki. W taką podróż corocznie wyruszają nauczyciele pochodzący z Pokhary, bowiem ze względu na surowy klimat ta placówka działa jedynie przez sześć miesięcy w roku.

Pomysł założenia szkoły zrodził się przed 20 laty. Do dziś jest rozbudowywana, bo materiały należy donosić na plecach tragarzy. Właściwie wszystko w tym odosobnionym świecie jest inne – a przez to niezwykle frapujące dla wnikliwego oka kamery. Bodaj największe wrażenie robią zasmarkane twarze miejscowej dzieciarni, która dzięki tej szkole ma pierwszy kontakt z zewnętrznym, „cywilizowanym” światem.

Czarodziejska Góra 2007, 14'
Leczenie dzieci dotkniętych autyzmem jest dziedziną wciąż rozwijającą się. W proces poszukiwania nowych elementów tej terapii włączyła się polska fundacja „Czarodziejska góra”, która zastosowała unikalne zajęcia dla młodych pacjentów ze wspinaczki skalnej. Okazało się, że efekty są zdumiewające, a niektórzy zainteresowani od kilku lat niezmiennie uczestniczą w tych zdawałoby się niebezpiecznych przygodach.

Durga Pudźa 2009, 45'
Relacja z przygotowań do wielkiego święta hinduistycznego – Durga Pudża. Dzięki uczestnictwu w realizacji filmu polskich indologów mamy szansę zajrzeć do miejscowych warsztatów, gdzie wytwarzane są posągi bogów, porozmawiać z artystami oraz towarzyszyć lokalnej ludności biorącej udział w tym barwnym i radosnym święcie odbywającym się w Kalkucie.

18:15 - Filmy z Anną Czerwińską
Przypadki Pani Ani 2001, 21'
dźwięk: Dominika Kotarba
Jedna z naszych najlepszych himalaistek, Anna Czerwińska, sfilmowana podczas wyprawy na Lhotse w 2001 r. dzieli się z widzem głębszymi, niejednokrotnie nad wyraz szczerymi refleksjami dotyczącymi jej drogi życiowej i roli, jaką odgrywają w niej góry.

Wszystko prawie o wyprawie 2006, 42'
dźwięk: Anna Tyfa
muzyka: Victor Chorobik
Anna Czerwińska opowiada o swojej wyprawie na K2 w 2005 r. Możemy poznać wyprawę od kuchni, a także towarzyszyć bohaterce w dwukrotnym dojściu na ok 8000 m na najtrudniejszej górze świata.

/+ 2 wywiady filmowe z bohaterką/
+ fragment filmu „Największe tragedie” - cyklu „Polskie Himalaje”

20:15 - Darek Załuski jako operator
Na krawędzi 2004, 49'
reżyseria Aleksander Dembski
K2, to drugi po Mount Everest, szczyt na Ziemi, liczący 8611 m n.p.m. Znajduje się w leżącym na pograniczu Chin i Indii Karakorum, w paśmie Baltoro Mustagh. K2 traktowana jest jako najtrudniejsza góra świata. Do tej pory nikomu nie udało się zdobyć góry zimą. W rejonie K2 panują ekstremalne warunki pogodowe. Zimą temperatura spada do minus 45 stopni Celsjusza, a prędkość wiatru dochodzi do 200 kilometrów na godzinę. Polska wyprawa osiągnęła wysokość 7700 metrów. Kierownikiem zimowej ekspedycji z ramienia Polskiego Związku Alpinizmu był Krzysztof Wielicki - piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów - wszystkie czternaście ośmiotysięczne szczyty ziemi. W czasie trwania wyprawy (16 grudnia 2002 - marzec 2003), bazie pod K2 nie było żadnego innego zespołu, dlatego też idea zdobycia K2 w tym czasie była tak wyjątkowa. Próba, podjęta przez wyprawę Krzysztofa Wielickiego, zakończyła się niepowodzeniem. Chociaż celem było zdobycie wierzchołka K2, to niemniej istotny był szczęśliwy powrót wszystkich uczestników do domu. K2.

Panie w górach, 2008, 42'
film z cyklu „Polskie Himalaje”
Produkcja: Agora, Artica-Production
"Dobry Bóg sprawił, że nam obojgu, tego samego dnia, udało się wejść tak wysoko" - ten najsłynniejszy cytat w historii polskiego himalaizmu wzrusza do dziś równie mocno, a może i mocniej niż kiedyś, gdyż obydwojga rozmówców nie ma już tu na ziemi. Słowa te wypowiedział 10 czerwca 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny Jan Paweł II do wzruszonej Wandy Rutkiewicz. Mówił przypominając niezwykły dla nich obojga dzień 16 października 1978 roku. Wtedy to w chwili, gdy biały dym nad Placem Św. Piotra obwieścił, że świat ma nowego papieża z dalekiego kraju, jego rodaczka jako pierwsza europejka i trzecia kobieta na świecie stawała na czubku świata - Mount Evereście. To wydarzenie, które wielu nazywało cudem, było równocześnie całkiem realnym i mocnym przypieczętowaniem fenomenu jaki wykreowały polskie taterniczki - himalaizmu kobiecego. [Wojciech Fusek]

• Niedziela 04.10.2009

16:15 - Sacrum – Hiszpania i Etiopia
Gaudi 2002, 21'
realizacja: Dariusz Załuski i Roman Gołędowski
Film nakręcony w roku 2002, w którym Barcelona czciła 150-lecie urodzin genialnego katalońskiego architekta. Osią narracyjną jest barwna opowieść prof. Juana Bassegody, jednego z największych znawców sztuki Antonio Gaudiego, a jednocześnie założyciela i wieloletniego dyrektora Instytutu im. Gaudiego w Barcelonie. Narrację uzupełniają kadry poszczególnych obiektów wielkiego twórcy, a także obrazki uliczne z dzisiejszej, jakże pociągającej Barcelony.

Moje Camino 2008, 22'
producent: TVN-Religia
Pielgrzymka do Santiago de Compostella, w środowisku pielgrzymów zwana po prostu camino (wędrówka), od wieków stanowiła magnes dla licznych pątników z całej Europy. Autor pokazuje, jak zmieniło się oblicze tej słynnej ongiś pielgrzymki, stanowiącej ewenement na europejską skalę, a także próbuje wniknąć w psychikę jednego z jej uczestników.

Krzyże Etiopii 2009, 45'
Trzy reportaże, ukazujące świątynie i obrzędy rytualne etiopskiego kościoła chrześcijańskiego o przeszło tysiącletniej tradycji. Wspaniale uchwycone głębokie zaangażowanie emocjonalne wiernych podczas świąt i obrzędów. Godne polecenia są też obrazy miejscowej sztuki sakralnej. Relacja nakręcona podczas podróży w 2009 roku.

• spotkanie z Pawłem Szczepkowskim, bohaterem filmu Moje Camino i uczestnikiem wyprawy do Etiopii

18:15 - Moje wyprawy z Piotrem Morawskim
Ciao Martina 2004, 22'
dźwięk: Dominika Kotarba
muzyka: Bolesław Błaszczyk

Zimą na Shishę 2005, 25'
dźwięk: Dominika Kotarba
muzyka: Olena Leonenko
"Zimą na Shishę" to film o historycznym, pierwszym wejściu zimowym na Shisha Pangmę w 2005 r. Mała wyprawa polsko-włoska po raz drugi zmierzyła się z trudną południową ścianą Shisha Pangmy, tym razem odnosząc spektakularny sukces. Na szczyt wchodzą Polak Piotr Morawski i Włoch Simone Moro. Tym samym ósmy z czternastu ośmiotysięczników został pokonany zimą.

Annapurna na lekko 2008, 24'
dźwięk: Dominika Kotarba
muzyka: Olena Leonenko

20:15 - Martyna Wojciechowska na Evereście
Everest. Przesunąć horyzont 2007, 63'
dźwięk: Dominika Kotarba
muzyka: Wojtek Błażejczyk
"Everest. Przesunąć horyzont" - film dokumentujący dwumiesięczną wyprawę na najwyższą górę świata z udziałem Martyny Wojciechowskiej. To opowieść nie tylko o zmaganiach z ekstremalną wysokością i surowym klimatem gór wysokich, ale również o wewnętrznej wspinaczce i pokonywaniu własnych słabości.

• 3 krótkie materiały filmowe z everestowskiej wyprawy w 2006 r.
"Interesuje mnie wspinanie. Kropka." Mark Twight
"Bez mocy to bez sensu" Wojciech Grochowski
wex
Posty: 780
Rejestracja: 2007-03-30, 22:59
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przegląd Filmów Darka Załuskiego

Post autor: wex »

Ja tylko dodam, że istnieje możliwość darmowego wstępu na Przegląd w zamian za opiekę nad stoiskiem z książkami, chętnych proszę o kontakt.
Awatar użytkownika
ŁukaszM
Posty: 305
Rejestracja: 2008-12-20, 18:07

Re: Przegląd Filmów Darka Załuskiego

Post autor: ŁukaszM »

Przegląd można fajnie połączyć z everestowskimi nocami filmowymi w Kinotece.

Bilet na jedną część - 20 zł

Nocny Maraton Filmowy „Wszystko za Everest” Część I
Piątek 2.10.2009 r., godz. 22:30
- GDYBY TO NIE BYŁ EVEREST, 90 min
- BLOK FILMÓW DOKUMENTALNYCH NR I (Blok składa się z filmów: ZDOBYWCY EVERESTU, EVEREST), 68 min
- NAWAŁNICA NA EVEREŚCIE (Storm on Everest), 109 min

Nocny Maraton Filmowy „Wszystko za Everest” Część II
Sobota 3.10.2009 r., godz. 22:30
- MESSNER.HABELER.EVEREST, 52 min.
- ŻYCIE ZA EVEREST, 90 min
- NAWAŁNICA NA EVEREŚCIE (Storm on Everest), 109 min
"Interesuje mnie wspinanie. Kropka." Mark Twight
"Bez mocy to bez sensu" Wojciech Grochowski
Wojtek Grochowski
Posty: 355
Rejestracja: 2008-10-16, 23:21

Re: Przegląd Filmów Darka Załuskiego

Post autor: Wojtek Grochowski »

Wybieracie się w piątek do kina?
"Somewhere between the bottom of the climb and the summit is the answer the mystery why we climb." ;) - Greg Child
Awatar użytkownika
ŁukaszM
Posty: 305
Rejestracja: 2008-12-20, 18:07

Re: Przegląd Filmów Darka Załuskiego

Post autor: ŁukaszM »

Ja się wybieram i Dawid. Odpuściliśmy sobie Tatry.
"Interesuje mnie wspinanie. Kropka." Mark Twight
"Bez mocy to bez sensu" Wojciech Grochowski
Awatar użytkownika
Alja
Posty: 171
Rejestracja: 2007-03-31, 01:01
Kontakt:

Re: Przegląd Filmów Darka Załuskiego

Post autor: Alja »

ja tez będę. Także do zobaczenia!
"...ja zaś jeśli chodzi o to właśnie bardzo lubię błoto..." ;) (J. Brzechwa)
"Jedyna wolność to zwycięstwo nad samym sobą" (Fiodor Dostojewski)
ODPOWIEDZ