- czyli kącik kulturalny

Warszawa, choć dla nas to zwykłe, szare miasto, dla zachodniego turysty może okazać się miejscem egzotycznym, zaskakującym, pełnym kontrastów. Jednak w czerwcu i podczas studenckich wakacji również i dla jej stałych mieszkańców, którzy nie opuszczą jej granic, będzie tu wiele okazji, aby choć w wyobraźni przenieść się w odległe regiony.

A oto moje propozycje:

WYSTAWY

Polecam odwiedzenie nowootwartej Galerii Podróżnika w Ośrodku Kultury Ochoty (OKO) mieszczącego się przy ul. Grójeckiej 75. Do końca czerwca można tutaj oglądać wystawę fotografii G. Sosenko zatytułowaną Od granicy do granicy.

Do 5 listopada będzie otwarta w Muzeum Azji i Pacyfiku wystawa pt.: Afganistan - miasto utracone. Zaprezentowane tutaj zostały rzeźby kobiece, biżuteria, szkło i ceramika ukazujące barwną sztukę afgańską.

Korea - dalekowschodnia tradycja przeniesiona w XXI wiek - to tytuł wystawy prezentowanej w Galerii Nusantara (ul. Nowogrodzka 18a). Fotografie A. Helmana-Ważnego i T. Ważnego można oglądać do 23 sierpnia.

W Galerii Dong Nam przy ul. Marszałkowskiej 45 przedstawiona została piękna przyroda Hawajów. Do 28 czerwca warto podziwiać zbiór fotografii K. Muskalskiego zatytułowany Hawaje - archipelag niezwykły

SPOTKANIE

Zapraszam na spotkanie z Ryszardem Badowskim - podróżnikiem, publicystą, autorem telewizyjnego Klubu Sześciu Kontynentów oraz ostatnio wydanej książki Odkrywanie świata, którą polecałam w kąciku kulturalnym w poprzednim numerze Biuletynu. Spotkanie pt.: Kabul - portret miasta odbędzie się 26 czerwca w Galerii Azjatyckiej przy ul. Freta

KSIĄŻKI

W rajskiej dolinie wśród zielska Jacka Hugo-Badera - to doskonały zbiór reportaży społecznych o byłym ZSRR, które ukazały się w ciągu dwunastu lat na łamach Gazety Wyborczej

Joe Kane, Zbigniew Bzdak, Jacek Bogucki to autorzy najnowszego albumu wydawnictwa Pascal pt.: Z nurtem Amazonki. Jest to kronika jednej z najgłośniejszych ekspedycji XX wieku. Powstała ona na podstawie notatek uczestnika dziesięcioosobowej, międzynarodowej grupy, która w sierpniu 1985 roku wyruszyła na wyprawę, której zamiarem było przepłynięcie Amazonki od jej źródeł do ujścia.

Kolejną nowością Pascala jest książka wydana w ramach serii przewodników tematycznych - Śladami Żydów polskich. Adam Dylewski odkrywa w niej miejsca, rozsiane po całej Polsce, związane z wielowiekową obecności narodu żydowskiego na terenie naszego kraju.

FILMY

Gorąco polecam film pt.: Monsunowe wesele w reżyserii Miry Nair. Autorka Kamasutry również tym razem prezentuje obraz pełen barw, muzyki i namiętności. Wspaniale zostało tu pokazane spotkanie tradycji indyjskiej z kulturą Zachodu.

Kolory raju - to kolejny film, który warty obejrzeć. Zobaczymy tutaj świat niewidomego chłopca, zmysłowo odbierane górskie rejony na północy Iranu.