Po wakacyjnej przerwie wracamy z nową dawką górskich i podróżniczych wspomnień! Podczas slajdowisk naszych klubowiczów i sympatyków SKG choć na kilka chwil będziemy mogli przenieść się z zaganianej Warszawy w najróżniejsze regiony świata i oczami naszych prelegentów będziemy mogli poznać jego piękno i różnorodność :)

Przyjdźcie i dajcie się zainspirować opowieściami z pasją. 

 

 

Via Dinarica - biały szlak, 2,5 miesiąca i ponad 1000 km wędrówki - Monika Archicińska

7 listopada, godz. 19:45, sala 308 w Starym BUWie

via_dinarica.jpg

Via Dinarica - ,,Młody i wciąż tworzony, bardzo piękny szlak liczący około 2 tys. km prowadzący przez Góry Dynarskie. W zamyśle ma łączyć wszystkie kraje Półwyspu Bałkańskiego (Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Kosowo, Macedonię,  Czarnogórę, Serbię i Słowenię). Opisywany entuzjastycznie jako „żywe muzeum” i „ostatnie dzikie góry Europy” zyska na pewno na popularności. Obecnie jest niezbyt uczęszczany. Tak o tym szlaku pisało w tym roku National Geographic, zaliczając go do pięciu najpiękniejszych szlaków na świecie.

Dowiedziałam się o tej trasie kilka miesięcy temu. Kiedy okazało się, że będę miała trochę więcej czasu do zagospodarowania, decyzja zapadła szybko. Idę. Ponad dwa miesiące przygotowań i wyruszyłam. Ostatni dzień w pracy i już wieczorem w pociągu, który zmierzał do miejsca, gdzie miałam zacząć – Razdrto, Słowenia. Tak właśnie zaczyna się moja  przygoda z Via Dinarica…

W czasie slajdowiska opowiem o tym, jak przygotowywałam się do tak długiej wędrówki, pokażę, jak wyglądają góry Dynarskie, pasmo po paśmie, oraz opowiem o tym, jak przetrwałam dzień po dniu w tak wymagających górach. Historii z drogi jest całe mnóstwo, a ludzi spotkanych w jej trakcie jeszcze więcej. Postaram się to wszystko przybliżyć. Wiem, że niewiele osób ma do dyspozycji 2,5 miesiąca (tyle mniej więcej potrzeba, aby przejść szlak biały, który wybrałam), ale warto wybrać, jakieś pojedyncze pasmo gór Dynarskich i po prostu wyruszyć.

Warto dodać, że Monika jest kursantką zeszłorocznego XXXVII Kursu Przewodników Górskich :) 

 

 

Góry Velebit  - Asia i Marcin Gecow

28 listopada, godz. 19:45, sala 308 w Starym BUWie

velebit.jpg

Z czym kojarzy Wam się Chorwacja? Zapewne przede wszystkim z pięknym morzem, żeglowaniem, dobrą pogodą, kamienistymi plażami i tłumem turystów? Takie przynajmniej było nasze główne wyobrażenie. Nas tłumy bynajmniej nie przyciągają, ale okazało się, że Chorwacja ma do zaoferowania to, czego szukaliśmy i to, co kochamy, czyli piękne góry, gdzie o tłumie, nawet w sezonie można spokojnie zapomnieć, za to widoki takie, jakich w Polsce próżno szukać.
Celem naszej podróży, dość spontanicznie, stało się najdłuższe chorwackie pasmo górskie (i jednocześnie najdłuższy masyw Gór Dynarskich) – Góry Velebit, ciągnące się przez blisko 150 km wzdłuż północno-dalmatyńskiego wybrzeża. Zaplanowaliśmy je sobie na 6 dni wędrówki, ostatecznie wyszło 7 i… chciałoby się więcej!
Dlaczego warto? Co nas urzekło? Co było największym wyzwaniem? O tym postaramy się Wam opowiedzieć na żywo! 

Asia i Marcin pomyślnie ukończyli zeszłoroczną edycję Kursu Przewodników Górskich. Tylko niewielki krok dzieli ich od uzyskania wymarzonej przewodnickiej blachy ;-) 

 

Wędrówki po Nepalu Elżbieta Wichrowska-Janikowska

5 grudnia 2018, godz. 19:45, sala 308 w Starym BUWie

 
nepalll.JPG
 

Nepal – magiczny kraj z magicznymi górami, które zachęcają nie tylko do wspinaczki, ale także do trekkingów. Wspaniałe trasy do: Sanktuarium Annapurny, Świętych Jezior Śiwy, doliny Langtangu oraz w Masywie Mont Everestu to nie jedyne atrakcje. Przepiękne stare królewskie miasta Patan, Bhaktapur i Katmandu zauroczą każdego, kto je zobaczy. Najbardziej niebezpieczne lotnisko świata w Lukli, Nemche Bazar – mała osada w sercu Himalajów mająca wielkomiejski szyk to dodatkowe atrakcje, których nie wolno pominąć. Wspomnienia o podróżach do tych miejsc są przedmiotem slajdowiska oraz książki pt. Nepal, moje wędrówki.

Będzie możliwość kupienia książki Autorki przed pokazem i po nim.  

moje_wedrowki.jpg

 

 

Serdecznie zapraszamy!!!