Dziki, cichy, pusty – to pierwsze określenia, jakie kojarzą się z Niskim, największym polskim Beskidem. Zobaczysz, że każde z nich jest bardzo trafne. Historia nie miała litości dla ludzi, którzy zamieszkiwali w te góry. Pozostało po nich naprawdę niewiele – kwadraty zagród, których nie zdążył pochłonąć las, samotne studnie i połamane krzyże. Postaramy się odnaleźć te ślady w dzikich ostępach beskidzkich lasów. Zobaczymy cmentarze, które pozostawiła tu pierwsza wojna światowa, cerkiew na stoku świętej góry Łemków, będziemy też mieli szansę dosiąść górskich koni – a wędrówkę rozpoczniemy od wejścia w dolinę, w której z niegdyś ludnej wsi pozostało tylko wspomnienie. A szlaki… a po co nam szlaki?

image1

W Beskidzie Niskim czekają na Ciebie:

  •  zapomniana dolina, gdzie kiedyś tętniła życiem wieś Bieliczna,
  • panorama najwybitniejszych szczytów Beskidu Niskiego, Lackowej i Busova, połączona ze zdobyciem tychże,
  •  dawne łemkowskie sanktuarium pod górą Jawor,
  • cerkiew w Wysowej-Zdroju,
  • wieczór przy ognisku i gitarze,
  • konie huculskie – małe, uparte i zadziorne (można będzie jeździć),
  • piękne, pierwszowojenne cmentarze wojskowe (numer 50, 49, 48 i 51),
  • dziki las (trasa ma ogólną tendencję do ignorowania oznakowanych szlaków).

Trasa: sobota: Izby - Bieliczna - Lackowa - Siwa Skała - Busov - Jawor - Wysowa-Zdrój (34 GOT). Niedziela: Wysowa Zdrój – cmenatrz nr 50 - cmenatrz nr 49 - Jaworzynka - cmenatrz nr 48 - Regietów - Rotunda (cmenatrz nr 51) - Zdynia (22 GOT).
Łącznie przez 2 dni pokonamy około 56 GOT, co z grubsza odpowiada 56 kilometrom marszu po płaskim terenie. GOT jest jednostką pozwalającą przedstawić stopień trudności przejścia górskiego – odpowiada 1 km trasy płaskiej lub 100 m podejścia. Weź proszę pod uwagę, że będziemy się poruszać poza szlakiem i możemy napotkać zdecydowany opór ze strony podszytu i ściółki.
Transport: wyjazd z Warszawy w piątek 18.03 autokarem, zbiórka o godzinie 22:30 na pl. Bankowym,  powrót: w nocy z niedzieli na poniedziałek 20/21.03.
Nocleg: Ośrodek Wypoczynkowy „4 Pory Roku” w Wysowej-Zdroju http://www.oslawa.com.pl/
Koszt: 170 zł, cena obejmuje: transport, nocleg, obiadokolację w sobotę, niedzielną pizzę, pamiątkę rajdową i ubezpieczenie.

Dodatkowe koszty:

  • jedzenie na trasę i wspólne niedzielne śniadanie,
  • jazda konna dla chętnych w niedzielę rano, 40 zł.

Uwaga, ograniczona liczba miejsc!
Zapisy: przez formularz

Kontakt: Maciej Hammer, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 791601798

Zapraszam na wspólną wędrówkę po Beskidzie Niskim!

Źródła fotografii: http://www.panoramio.com/, http://marekowczarz.pl/.
SKG, jako organizacja non-profit, nie zarabia na organizowanych wyjazdach, a nasi przewodnicy są wolontariuszami.