V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Prawdopodobnie nie ma tematu, którego nie da się tutaj poruszyć.
jedrekwitkowski

V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: jedrekwitkowski »

Witajcie,
zapraszamy na kolejną, piątą kursówkę, która odbędzie się w weekend 6-7 grudnia 2014 roku. Pojedziemy w Beskid Żywiecki.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w najbliższą środę po wykładzie. W czasie spotkania przydzielimy wszystkim zadania i referaty, ustalimy terminy poszczególnych etapów przygotowań.

Odbędą się 2 spotkania przygotowawcze. Obecność na obu z nich jest obowiązkowa. Do zobaczenia!

Pozdrawiamy,
Ewa Janczarek
Paweł Marciniak
Jędrek Witkowski
Zuzala

Re: V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: Zuzala »

Hej,
Zgłaszam się na kursówkę i ponieważ pewnie spóźnię się na dzisiejsze spotkanie to od razu chciałabym powiedzieć , że chcę się zająć przygotowywaniem jadłospisu.

Zuza
jedrek_witkowski
Posty: 130
Rejestracja: 2011-10-27, 07:55

Re: V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: jedrek_witkowski »

Witajcie,

dzięki za wczorajsze spotkanie. Poniżej krótkie podsumowanie z najważniejszymi informacjami.

ZADANIA:
Transport TAM - Marta Sikora
Transport POWRÓT - Marcin Gecow
Ubezpieczenie - Joanna Bronka
Jadłospis - Agnieszka Wrzosek i Zuza Lachowicz
Sprzęt wspólny - Damian Odo
Sprzęt indywidualny - Agnieszka Pikała
Apteczka i numery alarmowe - Kasia Turczyn


Wszystkie osoby wymienione powyżej umieszczają swoje propozycje rozwiązań organizacyjnych na forum do soboty, 29 listopada, do godz. 12.00.


Wszystkich uczestników prosimy o częste sprawdzanie informacji publikowanych na forum, szczególnie w niedzielę i poniedziałek, wtedy powinny się tam pojawić informacje o zbiórce pieniędzy na bilety.

Gawęda przewodnicka
> Historia turystyki (Beskiden Verein, Zapałowicz, pierwsze schroniska) – Janek
> Zarys etnografii (grupy etnograficzne, stroje, budownictwo) - Piotr
> Tradycje pasterskie - Grzesiek
> Słynni harnasie - Mikołaj
> Roślinność i ochrona przyrody (piętrowy układ roślinności, gatunki do pokazania na żywo: jodła, świerk, sosna, modrzew, dziewięćsił; park narodowy, rezerwaty) - Ania
> Hydrografia w Beskidzie Żywieckim (potoki, rzeki, zlewiska, sztuczne zbiorniki, jeziora) – Venky (in ENG)

Wszystkich obowiązuje wiedza na temat topografii i infrastruktury turystycznej Beskidu Żywieckiego. Zakres tej wiedzy podamy w piątek.

Na listę uczestników kursówki, zapisało się na razie 15 kursantów (+ 3 instruktorów). Wszyscy powinni już dostać od Piotrka link do dokumentu, który zbiera dane potrzebne do organizacji wyjazdu.

Pozdrawiamy,
Ewa, Paweł i Jędrek
Marta_Sikora
Posty: 64
Rejestracja: 2014-10-30, 12:56

Re: V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: Marta_Sikora »

Cześć, w związku z tym, że jutro wyjeżdżamy na IV kursówkę, ja już mam informację odnośnie transportu TAM:

WARIANT I

PKP Warszawa Wschodnia – Kraków Główny; godziny: 18:22-22:28
Cena biletów normalny/ulgowy: 60/30
następnie
WYNAJĘTY BUS Kraków Główny – Sidzina; godziny: 22:30/23 – 00:30/1:00
cena transferu 18 osób to 550zł; 550/18=31
Cena łączna: normalny/ulgowy: 91/61


WARIANT II

PKS POLONUS Warszawa Zachodnia – Kraków Główny; godziny: 23:00 – 4:40
Cena biletów normalny/ulgowy: 50/40
następnie
WYNAJĘTY BUS Kraków Główny – Sidzina; godziny: 5:00 – 7:00
cena transferu 18 osób to 550zł; 550/18=31
Cena łączna: normalny/ulgowy: 81/71


WARIANT III

WYNAJĘTY PRZEWOŹNIK W WARSZAWIE (z umówionego miejsca)
Najtańsza z ofert transferu 18 osób to 2335zł; 2335/18=130zł (nie ma ulg)

Dostałam też propozycję przewozu w obie strony za 2106zł; 2106/18=117zł
Nie wiem tylko co z kierowcą, podejrzewam, że trzeba byłoby mu załatwić nocleg, cena wzrosłaby wtedy o parę złotych.
Paveł
Posty: 847
Rejestracja: 2007-03-28, 22:24

Re: V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: Paveł »

Dzięki za szybką propozycję.
Wygląda nieźle, ale mam kilka uwag. Poniższe uwagi są zresztą bardzo uniwersalne, więc proszę aby każdy się z nimi zapoznał.
Docelowo znajomość dokładnych, ostatecznych opcji dojazdu będzie obowiązywała wszystkich.

ad WARIANT III czyli opcja busa z samiutkiej Warszawy - w obie strony wychodzi taniej niż w jedną ?
ad WARIANT II - odpada, przyjeżdżamy zbyt późno
ad WARIANT I - najbardziej obiecujący, ale:
a) pociąg - proszę sprawdzić możliwości zmniejszenia kosztów przejazdu pociągiem. Być może trzeba będzie połączyć wysiłki z "powrotowcami" i za jednym zamachem załatwić transport tam i z powrotem. Proszę o dokładną kalkulację (dla normalnych i dla ulgowych) dla najkorzystniejszej dla nas oferty przewoźnika
b) wynajęty bus - przy średnich dystansach można zejść do ceny nawet 2,00-2,50 PLN za 1 km (kilometraż liczony w obie strony), myślę więc że możemy zejść z tej ceny. Przy negocjacjach bezwzględnie należy znać odległość, aby wiedzieć jaka stawka jest sensowna, a jaka wydumana. Koniecznie trzeba się upewnić, że zmieścimy się do busa z dużymi plecakami (powinno być kilka miejsc więcej niż osób ewentualnie przyczepka/doczepka)

pozdrawiam !
Marta_Sikora
Posty: 64
Rejestracja: 2014-10-30, 12:56

Re: V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: Marta_Sikora »

Transfer osób zazwyczaj jest drogi, ponieważ przewoźnicy liczą sobie za dowóz i powrót(pustym busem) - czyli łącznie ok 900km. Dlatego transport w obie strony wypada podobnie (to oferta innej firmy).
Mówiąc zmiejszyć koszty przejazdu pociągiem masz na myśłi kupno biletów w obie srony równocześnie?
Czy odpowiada nam wariant dojazdu busem, zakwaterowanie kierowcy gdzieś w okolicy i powrót tym samym transportem? To byłoby najbardziej korzystne cenowo i elastyczne.
Paveł
Posty: 847
Rejestracja: 2007-03-28, 22:24

Re: V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: Paveł »

Myślę że zostaniemy przy komunikacji publicznej, czyli opcja pociąg + wynajęty bus.
Odnośnie pociągu - należy sprawdzić jakie są dostępne oferty promocyjne i ile na nich skorzystamy. Może, ale nie musi się to wiązać z kupnem biletów w obie strony.
marcing
Posty: 10
Rejestracja: 2014-11-28, 16:26

Re: V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: marcing »

TRANSPORT - POWRÓT
I etap
Sprawdziłem busy z Zawoi i okazuje się, że dosyć często jeżdżą i mają dużo przystanków (nawet w samej Zawoi). Ich koszt osobowy wynosi 16-13zł. Zajmuje im około 30 minut aby dojechać do Makowa Podhalańskiego i w sumie około 2 godzin do Krakowa. Sprawdziłem również możliwość wynajęcia busa, jednak cena się nie kalkuluje ponieważ merc-bus oferuje taką usługę za 392zł ale netto. Proponuję, że wydrukuję i zabiorę ze sobą dokładne rozkłady przewoźników i będziemy mogli sprawdzić gdzie i o której będzie bus. Uważam, że najpóźniej powinniśmy jechać tym co dojeżdża do Krakowa o 19:20 aby zdążyć na preferowany II etap podróży. Ze względu na liczną grupę sugeruję abyśmy jechali jednak poprzednim aby w przypadku jakichś problemów (np. przepełnienie pojazdu) mieć jeszcze komfort czasowy.
Pomimo, że Maków Podhalański jest trochę bliżej, to nie znalazłem żadnych dodatkowych opcji transportowych do Krakowa.

II etap
Proponuję wszystkim już dobrze znany pociąg TLK ruszający 20:05 z Krakowa i dojeżdżający do Warszawy po 23.

merc-bus:
http://www.mercbus.pl/index.php?page=schedules
16zł bilet (brak informacji o ulgach)
wynajęcie busa do 22osób - koszt 392zł netto

zawoja-bus:
http://zawojabus.manifo.com/nowa-podstrona
15zł normalny, 13zł ulgowy

maja-bus:
http://majabus.za.pl/zdjecia/rozklad/krakow.pdf
cena ?

zawoja centrum - kraków główny
16:15-18:15 merc-bus
16:32-18:35 merc-bus
16:42-18:45 maja-bus
17:00-19:00 zawoja-bus
17:20-19:20 merc-bus

18:07-20:15 maja-bus
18:20-20:20 merc-bus
Przejeżdzają przez maków podhalański, około 30minut od Zawoi.


kraków główny - warszawa
18:18-21:19 EIC 2kl 108zł normalny
20:05-23:14 TLK 2kl 48zł normalny, ulgowy 51%ulga ~24zł
01:54-07:25 TLK 2kl 48zł normalny, ulgowy 51%ulga ~24zł
jedrek_witkowski
Posty: 130
Rejestracja: 2011-10-27, 07:55

Re: V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: jedrek_witkowski »

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami poniżej wklejam info na temat obowiązującej wszystkich wiedzy z zakresu topografii oraz infrastruktury turystycznej Beskidu Żywieckiego.

Zakres wiedzy topograficznej
>> Miejscowości: Żywiec, Sucha Beskidzka, Maków Podhalański, Zawoja, Zubrzyca Górna, Milówka, Ujsoły, Skalite, Zwardoń, Korbielów, Jordanów
>> Szczyty (lokalizacja, a w przypadku 4 najwyższych również wysokość): Babia Góra, Polica, Mędralowa, Pilsko, Wielka Racza, Wielka Rycerzowa, Jałowiec, Wielki Dział, Romanka
>> Przełęcze: przeł. Krowiarki, przeł. Klekociny, przeł. Glinka, przeł. Glinne, przeł. Zwardońska, przeł. między Jałowcem i Cichą, przeł. Sieniawska, przeł. Spytkowicka, Głuchaczki, Brona
>> Rzeki: Soła, Sopotnia, Koszarawa, Skawa , Skawica, Stryszawka, Raba, Czarna Orawa

Zakres wiedzy nt. infrastruktury turystycznej
>> schroniska górskie na terenie Beskidu Żywieckiego (nazwy, lokalizacja)
>> chatki studenckie i studenckie bazy namiotowe (nazwy, lokalizacja)
>> główne ośrodki turystyczne (nazwy, lokalizacja)
>> główne ośrodki narciarskie (nazwy, lokalizacja)
>> najważniejsze szlaki turystyczne na terenie Beskidu Żywieckiego (kolory i orientacyjny przebieg)
Paveł
Posty: 847
Rejestracja: 2007-03-28, 22:24

Re: V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: Paveł »

1. Czy do busa wsiadamy na jego początkowym przystanku ? Obawiam się, że biorąc pod uwagę naszą liczebność oraz bagaże możemy mieć problemy z zabraniem się do busa. Trzeba ustalić jaka jest jego pojemność, czy mogą zrobić nam rezerwację i podstawić pojazd "bardziej wielkopojemny"

2. pociąg - uwaga jak powyżej. Lepiej żebyśmy nie wyszli na frajerów, którzy zawsze kupują najdroższe możliwie bilety.

Z gór będziemy się ewakuować jak najpóźniej, więc raczej obstawiamy nocny TLK.
marcing
Posty: 10
Rejestracja: 2014-11-28, 16:26

Re: V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: marcing »

W poniedziałek po IV kursówce mogę chwycić za telefon i podzwonić aby dowiedzieć się coś więcej o busie. Z tego co sprawdziłem, on rusza w Zawoi, ale ona ma ponad 10 przystanków więc to mocno zależy od tego gdzie wylądujemy. Myślę, że mogę spróbować dogadać się aby bus nas na pewno pomieścił, ale to wymagałoby pewności o której będziemy nim chcieli jechać. Część przewoźników umożliwia nawet na swojej stronie wcześniejszy zakup biletów, więc rezerwacja również powinna być możliwa.
Czy mówiąc nocny TLK masz na myśli ten dojeżdżający do Warszawy koło 8 rano?
W świetle zdobytych informacji jest to sprzeczne z ustaleniami jakoby mielibyśmy się zwijać z Zawoi koło 16-17.
Mikołaj

Re: V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: Mikołaj »

Szanowni Kursanci,

Dzięki uprzejmości Kadry Instruktorskiej wezmę udział w kursówce w charakterze waleta.

Bardzo proszę o pokierowanie moją bezmyślną osobą, w szczególności zaś o:

- wskazanie mi tego, co mam zrobić przed wyjazdem (podać dane/wpłacić pieniądze/odbyć trening kondycyjny itp.);
- podanie listy rzeczy wspólnych (jedzenie/sprzęt?), które mam zabrać na wyjazd ze sobą;

Oczywiście będzie zobowiązany jeśli zechcecie uwzględnić mnie w jadłospisie oraz w liczeniu miejsc do spania w namiotach.

Mam nadzieję, że będzie nam razem cudnie,

Pozdrawiam,
Mikołaj Walet
AgnieszkaP
Posty: 9
Rejestracja: 2014-11-04, 18:40

Re: V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: AgnieszkaP »

Sprzęt indywidualny ®

przede wszystkim:
> mapa Beskidu Żywieckiego, 1:50 000; cięcie poziomicowe co 10 m/20m; pewnie będzie mokro, więc polecam laminowane/ własnoręcznie taśmowane, ewentualnie mapnik
> kompas
> czołówka + baterie do wymiany

a poza tym:

na podróż:
> polecam dmuchane poduszeczki – lekkie i zajmują mało miejsca
> kto nie może spać przy świetle – jakaś opaska na oczy
> skarpety na zmianę, co by można było zdjąć buty

> dokumenty (legitymacje itp.)
> pieniądze (gotówka, najlepiej w niższych nominałach)


na noc:
> śpiwór, karimata, opcjonalnie koc ocieplający do podłożenia pod śpiwór, podobno ociepla, wypróbuję w ten weekend i potwierdzę :)

na ognisko:
> scyzoryk
> świeca, zapałki
> menażka, kubek, sztućce

na dzień:
> kurtka – na wiatr i na deszcz
> czapka, rękawiczki, coś na szyję
> polar – na ogrzanie (ocieplanie wg uznania, ale pamiętajcie, że może być chłodnawo..)
> bielizna termiczna
> ciepłe, długie skarpety
> buty (pamiętajcie o porządnej impregnacji)
> stuptuty

> kosmetyczka (na mróz niezbędny niebieski tłusty krem nivea: i mocno natłuszczająca pomadka do ust)
> leki osobiste
> papier toaletowy
> mokre chusteczki
> kilka worków na śmieci

> polecam pakować odzież w worki
> pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak

> ewentualnie okulary przeciwsłoneczne
Paveł
Posty: 847
Rejestracja: 2007-03-28, 22:24

Re: V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: Paveł »

Odnośnie transportu - chodzi nam o nocny TLK, czyli przyjazd do w-wy w pon rano
mk72

Re: V kursówka - 6-7 grudnia 2014, Beskid Żywiecki

Post autor: mk72 »

Obawiam się, że przy wariancie z powrotem nocnym/rannym TLK (biorąc jeszcze pod uwagę rezerwę na ewentualne opóźnienie pociągu) spora część uczestników wyjazdu wykruszy się. W poniedziałek ok. godz. 8-9 spora liczba osób zaczyna pracę/naukę, a trzeba się przed tym jakoś ogarnąć.
ODPOWIEDZ