4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Prawdopodobnie nie ma tematu, którego nie da się tutaj poruszyć.
Anna Karczyńska
Posty: 22
Rejestracja: 2015-11-22, 19:17

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: Anna Karczyńska »

Jest nas sporo. Nie dzielimy się na grupy?
meg
Posty: 101
Rejestracja: 2009-01-23, 22:18

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: meg »

Dzięki Ania za Wasz jadłospis, żeby można było się do niego konkretniej odnieść poproszę doprecyzujcie go, w tym podajcie proszę dokładne ilości na osobę poszczególnych składników. np:

-> na obiad zaplanowane są kotlety sojowe (gotowane z kaszą)+/ kiełbasa czy to oznacza, że proponujecie kotlety sojowe i kiełbasę czy do wyboru kotlety sojowe lub kiełbasę, jaką porcję przewidujecie na osobę? Kotlety sojowe te co ja znam są dość wymagające i należy je długo gotować, jakie są Wasze z nimi doświadczenia, jak chcecie je przygotować? Dalej + warzywa(kukurydza, groszek, fasola, ciecierzyca 200g/os) - wszystkich warzyw 200g na osobę czy 200g na osobę dotyczy jedynie ciecierzycy?

-> Kolacja (sobota) > Zupa z soczewicy z suszonych warzyw SYS Dania babci Zosi - jak wygląda przygotowanie tej zupy, jakie są potrzebne składniki i porcje/g na osobę?

-> to samo dot. niedzielnego śniadania (niedziela) - doprecyzujcie ilość składników na osobę

-> jedzenie do zabrania dla każdego:
- kabanosy/wędzony ser (150g), tabliczka czekolady/chałwa - to oznacza, że można wybrać co chce się zabrać? Jaką ilość chałwy, tabliczka czekolady bywa tez różna ;)
- prowiant i/kanapki na drogę i sobotnie śniadanie - warto wskazać jaką ilość minimalną każdy powinien mieć.

-> wspólne jedzenie
- herbata (duże opkowanie) - zastanówcie się ile torebek herbaty na osobę będzie potrzebnych, a następnie pomnożymy przez liczbę uczestników. Pamiętajcie, że potrzebujemy herbatę do posiłków i do termosów. Jedno duże opakowanie może się okazać za małe na tak duuużą grupę :)
gosia staroń
David Wit
Posty: 11
Rejestracja: 2015-11-05, 18:52

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: David Wit »

[Sprzęt indywidualny]

- Kompas
- Mapa (Beskid Niski)
- Notes, długopis
- Czołówka + zapasowe baterie
- Telefon
- Świeczka + zapałki
- Pieniądze i dokumenty
- Buty trekkingowe
- Grube skarpety (2 pary)
- Spodnie
- Stuptuty
- Koszulki niebawełniane
- Polar/sweter
- Kurtka nieprzemakalna
- Czapka, szalik, rękawiczki
- Plecak + osłona przeciwdeszczowa plecaka
- Karimata
- Śpiwór
- Menażka, łyżka, kubek
- Przybory toaletowe
- Termos
- Folia termiczna/NRC (obowiązkowa w wypadku słabszego śpiwora)
- Okulary słoneczne
- Sandały/klapki na biwak
- Kijki trekkingowe
- Śmiećworek (zabezpieczenie plecaka przed wilgocią od wewnątrz)
- Parę zapasowych toreb plastikowych/reklamówek
- Scyzoryk/nóż
- Kawałek sznurka/linki
- Dezodorant
- Gwizdek
- Kawałek karimaty do siadania i wachlowania ognia (poddupnik)
- Taśma naprawcza
- Osobista apteczka/leki
Ostatnio zmieniony 2015-11-25, 01:55 przez David Wit, łącznie zmieniany 1 raz.
massey
Posty: 22
Rejestracja: 2015-11-08, 02:44

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: massey »

Jeśli ktoś z właścicieli namiotów uważa, że do 2-os. namiotu zmieści się więcej niż 2 osoby, to proszę o korektę w arkuszu.
Jedras
Posty: 65
Rejestracja: 2015-11-02, 23:37

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: Jedras »

jutro dam znać co z autobusami w okolicach
Marta_Sikora
Posty: 64
Rejestracja: 2014-10-30, 12:56

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: Marta_Sikora »

Cześć,
z przykrością to piszę, ale muszę zrezygnować z wyjazdu.
Awatar użytkownika
Jędrzej Ochremiak
Posty: 206
Rejestracja: 2007-04-02, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: Jędrzej Ochremiak »

Witajcie,

Poniżej lista tematów do gawędy przewodnickiej. Podzieliśmy je na dwie grupy. Tematy bardziej obszerne (dla osób, które nie dostały zadania przed wyjazdem) oraz tematy mniej rozległe (dla tych, którzy mają coś do przygotowania). Prośba o deklaracje, kto jaki temat bierze i wpisanie tego w arkuszu wyjazdowym.

Gawęda powinna mieć charakter zwartej płynnie i ciekawie przedstawionej opowieści. Bez czytania z kartki, gdy to możliwe w miejscu nawiązującym do tematu.


Grupa I (osoby bez zadań przedwyjazdowych, gawędy 15 min.)
1. Akcja osadnicza od czasów najdawniejszych do nowożytności
2. Łemkowie - jako grupa etnograficzna - jak się kształtowała, kultura ludowa: budownictwo, strój, zwyczaje, zajęcia, świadomość narodowa
3. Zmierzch łemkowszczyzny - po 1945. UPA, wysiedlenia, Akcja Wisła (domniemane i prawdziwe przyczyny akcji, przebieg, znaczenie), powroty, Łemkowie dziś .
4. Wielka Wojna w Beskidzie - przebieg I wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem Operacji Gorlickiej
5. Operacja Dukielsko-Preszowska – kiedy, uwarunkowania, przyczyny, przebieg
6. Przyroda i ochrona przyrody - roślinność (piętrowość, gatunki dominujące), zwierzęta, wyjaśnić na przykładzie: endemit, relikt, dysjunkcja. Formy ochrony - rezerwaty, parki krajobrazowe i narodowe - na czym polegają, gdzie są? Kilka najciekawszych rezerwatów - gdzie leżą, co chronią.
7. Prawosławie - Grekokatolicyzm - cechy, podobieństwa i różnice wyznań


Grupa II (osoby z zadaniami przedwyjazdowymi, gawędy do 10 min.)
8. Zagospodarowanie turystyczne Beskidu Niskiego - szlaki turystyczne i tematyczne, schroniska, baza noclegowa (w tym bazy i chatki studenckie), najważniejsze zabytki, muzea, skanseny, izby regionalne, wyciągi narciarskie, sporty wodne itp.
9. Budowa geologiczna i morfologiczna Beskidu Niskiego - flisz, płaszczowiny, synkliny i antykliny, osobliwości geologiczne - jaskinie, ostańce, osuwiska, surowce mineralne. Podział geomorfologiczny Beskidu Niskiego.
10. Historyczne szlaki handlowe – znaczenie, przebieg
11. Unia Brzeska - przyczyny zawarcia, przygotowania, znaczenie unii.
12. Schizma Tylawska, czym była? - przyczyny , znaczenie
13. Cmentarze wojenne z I wojny światowej- skąd idea, kto je organizował, projektanci, cechy charakterystyczne cmentarzy, późniejszy ich los wolny
14. Budowa cerkwi - występujące na łemkowszczyźnie typy, cechy charakterystyczne, elementy konstrukcyjne
15. Ikony i ich twórcy - ośrodki tworzenia ikon, cechy ikon, co przedstawiają, symbolika, ikonostas
16. Św Jan z Dukli – życie, działalność, znaczenie dla regionu
17. Jaśliska – historia miejscowości (+oprowadzanie: rynek, kościół)

Jędrzej,

P.S. do Waszych propozycji zadań odniosę się wieczorem.
DRUNIA
MartaR

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: MartaR »

Hejo, ja poproszę temat drugi z grupy pierwszej, o Łemkach :) niby mam zadanie pod tytułem apteczka, ale nie angażuje mnie ono niemal wcale, wiec bardzo chętnie przygotuje Wam o tym gawędę - tym bardziej, że temat mnie samą ciekawi. Także proszę proszę proszę! :D
Marta Rutkowska
MartaR

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: MartaR »

Aha, w razie gdybym jednak powinna wziąć temat z grupy drugiej, to poproszę budowę cerkwi. Dzięki!
Marta Rutkowska
Asia Krzyzanowska
Posty: 30
Rejestracja: 2015-02-09, 13:14

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: Asia Krzyzanowska »

Hej!

w takim razie ja biore Operacje Dukielsko-Preszowska i ju zaznaczam to w arkuszu :)

Pozdrawiam!
David Wit
Posty: 11
Rejestracja: 2015-11-05, 18:52

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: David Wit »

Ja bym chciał przygotować temat 13. Cmentarze wojenne z I wojny światowej.
David
Awatar użytkownika
Jędrzej Ochremiak
Posty: 206
Rejestracja: 2007-04-02, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: Jędrzej Ochremiak »

Hej,

Trzymajmy się opisanej zasady - kto nie ma zadania bierze temat z Grupy 1, kto zadanie ma, bierze temat z Grupy 2. Także Marto, budowa cerkwi dla Ciebie.

pozdrawiam,
DRUNIA
Asia Krzyzanowska
Posty: 30
Rejestracja: 2015-02-09, 13:14

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: Asia Krzyzanowska »

Czesc!

Skoro trzymamy sie opisanej zasady i Marta mowi o cerkwi to ja z checia zamiast Operacji Dukielsko-Preszowskiej przejme Łemkow- chcialam tak od poczatku ale Marta mnie ubiegla :P

I zmieniam to juz w arkuszu :)
Pawelogica

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: Pawelogica »

Ja jeżeli mogę to wybieram temat
nr: 3. Zmierzch łemkowszczyzny - po 1945. UPA, wysiedlenia, Akcja Wisła (domniemane i prawdziwe przyczyny akcji, przebieg, znaczenie), powroty, Łemkowie dziś .
Paweł Zaręba

Re: 4. kursówka 28-29 listopada, Beskid Niski

Post autor: Paweł Zaręba »

Podejmuję się Św. Jana z Dukli.
ODPOWIEDZ