6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Prawdopodobnie nie ma tematu, którego nie da się tutaj poruszyć.
Awatar użytkownika
Jędrzej Ochremiak
Posty: 206
Rejestracja: 2007-04-02, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: Jędrzej Ochremiak »

Witajcie,

Poniżej lista tematów do gawędy przewodnickiej. Przypominam, że interesuje nas spójna opowieść bez kartki i notatek. Lepiej krócej, ale pewnie i z pamięci niż długo czytając...

Mamy osobne tematy dla osób bez zadań przedwyjazdowych oraz dla tych, co już się co nieco napracowali. Jest też zadanie dla wszystkich.

Gawędy długie (do 15 min.) – dla tych, co nie mają żadnego zadania przedwyjazdowego

1. Akcja osadnicza w Beskidzie Niskim – przebieg, zaangażowane rody, rola państwa i kościoła. Prawa osadnicze - porównanie
2. Łemkowie – od przybycia na ziemie polskie do 1947 roku. Charakterystyka grupy, rodzenie się świadomości narodowej, cechy wyróżniające Łemków na tle innych grup
3. Operacja Gorlicka 1915. Przyczyny – przebieg – skutki. Dodatkowo: słów kilka o cmentarzach z I wojny światowej.
4. Działalność UPA, Akcja „Wisła”, przebieg i konsekwencje.
5. Wyznania Rzymskokatolicyzm, Grekokatolicyzm, Prawosławie. Zasięg poszczególnych wyznań, główne elementy wspólne i różnice.

Gawędy krótkie (do 10 min.) – dla tych co mają zadanie przedwyjazdowe
6. Konfederacja Barska. Przyczyny, przebieg, skutki. Miejsca w Beskidzie Niskim związane z Konfederacją
7. Państwo Muszyńskie. Czym było?
8. Geomorfologia Beskidu Niskiego.
9. Przyroda. Fauna i flora Beskidu Niskiego, specyficzne gatunki, ochrona przyrody.
10. Zagospodarowanie turystyczne zachodniego Beskidu Niskiego i pogranicza Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego.
11. Nikifor krynicki – biografia

Wszyscy:
Granice Beskidu Niskiego, ważniejsze pasma, szczyty, przełęcze i rzeki. Kluczowe miasta i miejscowości.
Gotowość do oprowadzenia po cerkwi (Śnietnica oraz Brunary) – zorientujcie w możliwości wejścia do środka, przygotujcie się na opowieść o cerkwi z zewnątrz oraz wewnątrz, z uwzględnieniem ikonostasu.

pozdrowienia,
Jędrzej
DRUNIA
Ania_Zeth
Posty: 139
Rejestracja: 2015-11-05, 00:02

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: Ania_Zeth »

Chętnie wezmę temat 11. Nikifor Krynicki
Pawelogica

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: Pawelogica »

Cześć,
opcje dojazdu na Google dox
pozdrawiam,
Paweł
Mikhael
Posty: 47
Rejestracja: 2015-11-05, 01:47

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: Mikhael »

Ja poproszę temat numer 4. Działalność UPA, Akcja „Wisła”, przebieg i konsekwencje.

Pozdrawiam
Michał W
Asia Krzyzanowska
Posty: 30
Rejestracja: 2015-02-09, 13:14

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: Asia Krzyzanowska »

Hej :))

Biore temat 8- geomorfologia (wplote w to tez geologie)
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 350
Rejestracja: 2007-03-30, 14:45

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: Wojtek »

Aniu_Zeth,

Jaka linka?
Poza tym może się nie dogadaliśmy, ale prosiłem też o listę indywidualnego sprzętu, czyli co każdy z nas wziąć powinien. Ważne jest, żebyście umieli coś takiego przygotować, bo w przyszłości będziecie jeździć w góry z ludźmi, którzy o górach/wyjazdach/sprzęcie mają znikome pojęcie i wymagają wyłożenia wszystkiego wprost.

Ehm... Co muszę zrobić, żeby uzyskać dostęp do arkusza wskazanego przez Pawła? Bo chętnie bym go obejrzał.

I jeszcze jedno: kim jesteś, AdamieZ, który najwyraźniej nie wczytałeś informacji, że spotkania organizacyjne są obowiązkowe dla uczestników wyjazdu? ;-) Najlepiej już dziś zaklep sobie któryś dłuższy temat.

W.
kubs
Posty: 33
Rejestracja: 2015-11-23, 14:12

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: kubs »

Poproszę nr 3, Operacja gorlicka
ZosiaS
Posty: 114
Rejestracja: 2015-11-10, 12:19

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: ZosiaS »

Cześć,

Bardzo proszę o podanie danych do ubezpieczenia (numer telefonu, data urodzenia, określenie czy jest się osobą uczącą się )

Jak na razie otrzymałam dane od

Joanna Krzyżanowska
Andrzej Puchalski
Jakub Dominowski
Michał Wyroba
Ania Zielińska

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 350
Rejestracja: 2007-03-30, 14:45

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: Wojtek »

Jeszcze trzy pytania do ludzi od dojazdu:

- czy opcje powrotu koleją na pewno uwzględniają zmianę rozkładu w nocy z soboty na niedzielę?
- czy wystarczy wam środa po spotkaniu jako termin rezerwacji/wykupienia biletów?
- czy zamierzacie zbierać w środę pieniądze na przejazd? Jeśli tak, to uczulcie wszystkich tu, na forum; im więcej ludzi przyniesie w środę gotówkę, tym mniej później będzie trzeba zabaw z przelewami.

W.
Ania_Zeth
Posty: 139
Rejestracja: 2015-11-05, 00:02

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: Ania_Zeth »

Zrozumiałam, że mam się zająć sprzętem wspólnym (namioty, gary itp.) i apteczka. Nawet już mam gary przechwycone :).
Dochodzi do tego sprzęt indywidualny? Potwierdź mi proszę: sprzęt wspólny, sprzęt indywidualny i apteczka.
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 350
Rejestracja: 2007-03-30, 14:45

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: Wojtek »

Tak, proszę o:

- listę sprzętu indywidualnego - na forum
- dopilnowanie, żebyśmy wzięli sensowny sprzęt grupowy (gratuluję zdobycia garów ;-))
- dopilnowanie, żebyśmy zabrali kursową apteczkę

Nie poprosiłem Cię o przygotowanie spisu leków do apteczki indywidualnej - mój błąd, i z tego nie zamierzam Cię rozliczać. Po prostu omówimy to w dwóch słowach w środę.

W.
massey
Posty: 22
Rejestracja: 2015-11-08, 02:44

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: massey »

Arkusz dostępny dla wszystkich.
AdamZ
Posty: 13
Rejestracja: 2015-11-03, 21:21

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: AdamZ »

Niestety nie dam rady przyjsc na sporkanie, praca
massey
Posty: 22
Rejestracja: 2015-11-08, 02:44

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: massey »

Biorę temat: 1. Akcja osadnicza w Beskidzie Niskim.
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 350
Rejestracja: 2007-03-30, 14:45

Re: 6. kursówka 12-13 grudnia, Beskid Niski

Post autor: Wojtek »

To jeszcze parę pytań pomocniczych ;-) do speców od dojazdu:

Rozumiem, że bus z gór do Grybowa będzie na telefon. Ale czy są jakieś autobusy z Uścia ok. godz. 18? Albo z Wysowej? Czy ten bus w razie potrzeby zabierze nas z Wysowej? Za ile?

W.
ODPOWIEDZ