kursówka 29-30 listopada 2008

Prawdopodobnie nie ma tematu, którego nie da się tutaj poruszyć.
Paveł
Posty: 847
Rejestracja: 2007-03-28, 22:24

kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Paveł »

Kursówkowy kołowrót toczy się dalej, uprzedzając pytania zaciekawionych informuję, iż kursówka 29-30 listopada odbędzie się, a poprowadzona będzie przez legendarnego Pawła Góreckiego, szerzej znanego jako Książę. Odwiedzimy centralną część Beskidu Niskiego, czeka nas więc pouczająca przygoda. Dodatkową atrakcją jest prawdopodobnie ostatni w tym tysiącleciu przejazd bezpośrednim pociągiem w góry, więc naprawdę warto się wybrać.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam jutro po wykładzie na OBOWIĄZKOWE spotkanie informacyjne. Będą szczegółowe informacje, zadania, określimy czego od was będziemy oczekiwać.

kontakt do mnie: Paweł Marciniak, 502 852 445
Gość

Re: kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Gość »

Jeśli macie na myśli pociąg zagórzański, upewnijcie się parę dni wcześniej, czy będzie on jechał. W najbliższy weekend kursuje tylko i z Rzeszowa, a dalej (do i z Zagora) jeździ zastępczy autobus (szczegóły)
Gość

Re: kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Gość »

Gość pisze:a dalej (do i z Zagora)
Zagórza oczywiście ;).
Paveł
Posty: 847
Rejestracja: 2007-03-28, 22:24

Re: kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Paveł »

reasumują dzisiejsze spotkanko: wygląda na to, że trochę nas pojedzie. Jeśli kogoś dziś obecnego jakimś cudem nie wpisałem na poniższą listę- koniecznie dać znać!:
1.Paweł Błasiak
2. Monika Sawicka
3. Maciej Weksej
4. Krzysztof Matysiak
5. Macin Dędek
6. Michał Pluta
7. Paweł Szmidt
8. Tomasz Kłos
9. Sebastian Durbacz
10.Szymon Domański
11. Sylwia Kowalska
12. Marta Łukasiewicz
13. Mateusz Czpak
14. Kamila Duniec
15. Magdalena Teperowska
16. Grzegorz Jastrzębski
i tym samym lista jest ostatecznie zamknięta..

Zadania :
1. transport wstępny- dojazd do Folusza, powrót z szosy między Małastowem a Sękową. Możliwości powrotu awaryjnego z miejscowości leżących w obszarze kursówki. Telefony do busiarzy.- Paweł Błasiak
2. transport właściwy- załatwienie formalności biletu grupowego, kupno biletu, ew. rezerwacja busa.Sylwia
3. ubezpieczenie- zebranie danych, zorientowanie się w ofertach, dopełnienie formalności- Michał Bekey
4. jadłospis- Marta
5. sprzęt (gary, siekiera, apteczka, ew. inne)- Michał Pluta
6. ew. klucze do cerkwi w Bodakach -Marcin
7. klucze do cerkwi w Ropicy Górnej- Maciek W
8. oszacowanie kosztorysu, lista rzeczy do wzięcia- Paweł Sz

tematy „gawędy przewodnickiej”
1. Cmentarze wojenne Beskidu Niskiego (geneza, koncepcje, autorzy, charakterystyka)- Maciek W
2. Operacja Gorlicka (ramy czasowe, zaangażowane strony, przebieg, powody jej przeprowadzenia oraz znaczenie militarne)- Krzysztof
3. Przyroda Beskidu Niskiego z uwzględnieniem jej ochrony (Magurski Park Narodowy) (osobliwości przyrody, historia i formy ochrony)- Kamila
4. Geologia Beskidu Niskiego (płaszczowina śląska i magurska, flisz karpacki, orogeneza alpejska, piaskowce, zwłaszcza w odniesieniu do osobliwości geologicznych pasma Magury Wątkowskiej, ropa naftowa)- Monika S
5. Dzieje osadnictwa w Beskidzie Niskim (prawa osadnicze, Wołosi, znaczenie gospodarcze i polityczne osadnictwa )- Grzegorz
6. Problematyka wyznaniowa łemkowszczyzny (wyznania, podstawowe różnice między wyznaniami, konflikty na tle wyznaniowym)- Magda
7. akcja „Wisła” (geneza, przebieg, znaczenie i konsekwencje)- Paweł Sz
8. elementy sakralnego budownictwa drewnianego (cerkiew, trójdzielność, konstrukcja wieńcowa, ikonostas i jego części)- Mateusz
9. Cerkwie w Bodakach (oprócz pkt 8: wezwanie, okres budowy, cechy charakterystyczne, ciekawostki z dziejów obiektu)- Sebastian
10. Cerkiew w Ropicy Górnej (oprócz pkt 8: wezwanie, okres budowy, cechy charakterystyczne, ciekawostki z dziejów obiektu)- Tomek
Każdy temat powinien zająć ok 10 minut

Ponadto KAŻDY przygotowuje się z topografii Beskidu Niskiego w myśl zasady „tym dokładniej im bliżej obszaru kursówki”. Bezwzględnie należy umieć:
1. opisać granice Beskidu Niskiego oraz sąsiednie jednostki geograficzne;
2. wskazać na mapie szczyty:
a) Lackowa, Magura Małastowska, Magura Wątkowska, Mareszka, Piotruś, Cergowa, Polańska,
b) przełęcze: Tylicka, Małastowska, Dukielska, Łupkowska;
c) rzeki: Ropa, Sokówka, Zdynia, Wisłoka, Wisłok, Jasiołka;
d) miejscowości: Krynica, Uście Gorlickie, Wysowa Zdrój, Gładyszów, Bartne, Bodaki, Sękowa, Małastów, Ropica Górna, Krempna, Nowy Żmigród, Folusz, Dukla, Jaśliska, Iwonicz Zdrój, Rymanów Zdrój

Oprócz topografii oraz własnego tematu warto zainteresować się także pozostałymi tematami- z nich przeprowadzona będzie „zejściówka” na poziomie ogólnym.

Należy koniecznie posiadać:
1. kompas
2. latarkę (najlepiej czołową) + zapasowe baterie
3. mapę w skali nie dokładniejszej niż 1:50 000
4. notes i długopis

i widzimy się w przyszłą środę po wykładach, na dłuższym i ostatecznym spotkaniu dopinającym wyjazd na amen, przygotujcie więc swoje zadania.
Awatar użytkownika
Sylwia
Posty: 191
Rejestracja: 2008-11-07, 10:41

Re: kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Sylwia »

Jeżeli chodzi o formularz zgłoszeniowy grupy i wniosek o ulge,to rozumiem,ze mam wydrukowac i przynieść na wyklad aby ktoś kompetentny sie pod tym podpisał?

poza tym z tego co zrozumialam,to mam czekać do środy na informacje jakim pociągiem jedziemy sama mam tego nie załatwiać,tak?Jesli mam to ogarnąć,to chciałabym wiedzieć do jakiej stacji mamy dojechać... :?:
to tyle :mrgreen:
Paveł
Posty: 847
Rejestracja: 2007-03-28, 22:24

Re: kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Paveł »

mniej więcej tak. wynajdź (najlepiej w internecie) wniosek, wydrukuj, upewnij się, gdzie i w jakich godzinach można go składać. Możesz oczywiście rozejrzeć się w możliwościch dojazdu (podobnie jak i wszyscy inni). Chciałbym jednak dojechać do miejscowości najbliżej Folusza pociągiem, możesz więc sprawdzić czy jest taka możliwość i czy pociąg będzie jechał akurat wtedy kiedy my chcemy.

pzdr
PM>
Michal Bekey
Posty: 93
Rejestracja: 2008-11-17, 14:30

Re: kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Michal Bekey »

Prosze dodać Michała Bekey do listy uczestników , dziekuje!!
Paveł
Posty: 847
Rejestracja: 2007-03-28, 22:24

Re: kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Paveł »

tak jest.
Awatar użytkownika
Sylwia
Posty: 191
Rejestracja: 2008-11-07, 10:41

Re: kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Sylwia »

http://www.youtube.com/watch?v=6Vugzxo5KE4 apropo beskidu niskiego,rozbawilo mnie;]
Paveł
Posty: 847
Rejestracja: 2007-03-28, 22:24

Re: kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Paveł »

fajnie, fajnie :)

Tymczasem:
1. Proszę o pilny kontakt Szymona Domańskiego
2. Osoby, które do przyszłej środy nie doniosą wszystkich zaległości (ankieta, oświadczenie lekarskie, wpłata) mogą być pewne, że nie jadą.
Awatar użytkownika
Aga Stasiak
Posty: 50
Rejestracja: 2007-10-24, 21:01

Re: kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Aga Stasiak »

A czy znajdzie się jakieś miejsce dla zbłąkanej duszy z XXVII kursu? ;-)
Paveł
Posty: 847
Rejestracja: 2007-03-28, 22:24

Re: kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Paveł »

Frekwencja jak widać jest już spora, jeżeli już się znajdzie to tylko w charakterze kursanta (podanie, wpłata- szczegóły u kierownictwa kursu)
Kamila
Posty: 21
Rejestracja: 2008-11-12, 21:55

Re: kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Kamila »

Czesc!
Niestety nie bede mogla pojechac na ta kursowke. Takze poprosze o wypisanie mnie z listy. Moim tematem byla przyroda beskidu niskiego - a wiec ten temat jest do wziecia.

pozdrawiam i zycze udanego wyjazdu
Kamila Duniec
Magdalena
Posty: 35
Rejestracja: 2008-11-08, 14:34

Re: kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Magdalena »

Ja też nie pojadę i coś mi się wydaje, że moje kolana mnie właśnie wykluczyły z tegorocznego kursu :/ Miałam temacik "Problematyka wyznaniowa łemkowszczyzny"
Awatar użytkownika
Aga Stasiak
Posty: 50
Rejestracja: 2007-10-24, 21:01

Re: kursówka 29-30 listopada 2008

Post autor: Aga Stasiak »

Sprawy formalne z kierownictwem kursu załatwię jutro na wykładzie, a tymczasem rezerwuję temacik o przyrodzie beskidu niskiego. Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ