1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Prawdopodobnie nie ma tematu, którego nie da się tutaj poruszyć.
Marek Paleski
Posty: 176
Rejestracja: 2013-12-11, 18:14

1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: Marek Paleski »

Cześć,

jak zapewne wiecie, w najbliższą środę rusza 36 KPG, a wraz z nim towarzyszące mu wyjazdy szkoleniowe - kursówki. Pierwsza z nich odbędzie się w Beskidzie Niskim. Wszystkich kursantów zapraszamy na spotkanie organizacyjne na którym szczegółowo opowiemy o wyjazdach kursowych i rozpoczniemy przygotowania do pierwszego z nich!

Spotkanie odbędzie się bezpośrednio po wykładzie (26 października) w sali wykładowej.

Pozdrawiamy serdecznie
Grażyna Chlebicka i Marek Paleski.
Marek Paleski
Posty: 176
Rejestracja: 2013-12-11, 18:14

Re: 1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: Marek Paleski »

Przed chwilą wysłałem każdemu uczestnikowi listę wszystkich uczestników pierwszej kursówki (w tym także kontakty do instruktorów). Jeżeli ktoś nie dostał na podanego maila listy, proszę o kontakt: luk.karpat :@: gmail.com.

Poniżej zamieszczam listę referatów. Proszę każdego, żeby wybrał sobie jeden temat (zaznaczając na forum, który temat wybrał) i go opracował (tak jak informowaliśmy na spotkaniu, 10 minut). Uwaga: bardzo proszę osoby kontynuujące kurs (z 34 i 35 KPG) o niewybieranie tematów, a w zamian zgłoszenie się do mnie po "temat specjalny" ;)

1. Historia zasiedlenia Beskidu Niskiego – od starożytności do XVII wieku, migracje ludów, kształtowanie się zrębów państwowości, akcja osadnicza: królewska, kościelna, rody kolonizujące
2. Łemkowie jako grupa etnograficzna (do 1939 roku) – historia i kultura Łemków, skąd się wzięli, czym jest Łemkowszczyzna, jak się kształtowała kultura ludowa
3. Dukla – oprowadzanie po miejscowości, historia, zabytki
4. Budowa cerkwi - występujące na Łemkowszczyźnie typy cerkwi, cechy charakterystyczne, elementy konstrukcyjne
5. Ikony i ikonostas - cechy ikon, co przedstawiają, symbolika, budowa ikonostasu
6. Cerkiew w Bałuciance – oprowadzenie po cerkwi w Bałuciance, opowiedzenie jej historii, zwrócenie uwagi na architekturę.
7. Operacja dukielsko-preszowska – kiedy, uwarunkowania, przyczyny, przebieg, dowódcy, znaczenie polityczne i militarne, „pamiątki” po operacji, które przetrwały do dziś (Uwaga! Warto nawiązać kontakt z osobą opowiadającą o Słowackim Powstaniu Narodowym!)
8. Słowackie Powstanie Narodowe – uwarunkowania, przebieg i konsekwencje (Uwaga! Warto nawiązać kontakt z osobą opowiadającą o operacji dukielsko-preszowskiej!)
9. Działania konfederacji barskiej w Beskidzie Niskim – przyczyny, przebieg, dowódcy, miejsca walk, pozostałości
10. Zmierzch Łemkowszczyzny – UPA, Akcja Wisła - przebieg, przyczyny, skutki
11. Wyznania Łemkowszczyzny – od prawosławia do grekokatolicyzmu. Unia Brzeska - przyczyny zawarcia, przygotowania, znaczenie unii. Konwersje - schizma tylawska, struktura wyznaniowa Łemkowszczyzny
12. Zagospodarowanie turystyczne Beskidu Niskiego – szlaki turystyczne i tematyczne, schroniska, baza noclegowa (w tym bazy i chatki studenckie), muzea, skanseny, izby regionalne, wyciągi narciarskie, sporty wodne itp
13. Przyroda i Ochrona przyrody - roślinność (piętrowość, gatunki dominujące), zwierzęta, wyjaśnić na przykładzie: endemit, relikt, dysjunkcja. Formy ochrony - rezerwaty, parki krajobrazowe i narodowe - na czym polegają, gdzie są? Kilka najciekawszych rezerwatów - gdzie leżą, co chronią. Magurski Park Narodowy - historia, położenie, osobliwości przyrodnicze
14. Budowa geologiczna i morfologiczna BN - flisz, płaszczowiny, synkliny i antykliny, osobliwości geologiczne - jaskinie, ostańce, osuwiska, surowce mineralne. Podział geomorfologiczny Beskidu Niskiego (szczególne zwrócenie uwagi na Cergową)
15. Łemkowie dziś - stan świadomości odrębności, główne skupiska, kultura łemkowska dziś - organizacje, czasopisma, festiwale, muzea, izby regionalne i skanseny
16. Wielka Wojna w Beskidzie - przebieg I wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem Operacji Gorlickiej - przyczyny i uwarunkowania, dowódcy, przebieg akcji, znaczenie militarne i polityczne (szczególne zwrócenie uwagi na okolice Cergowej)
17. Cmentarze wojenne w Beskidzie Niskim – skąd idea, kto je organizował, projektanci, cechy charakterystyczne cmentarzy, późniejszy ich los (Uwaga! Warto nawiązać kontakt z osobą opowiadającą o Wielkiej Wojnie w Beskidzie)

Pozdrawiam,
Marek Paleski
piternowy
Posty: 6
Rejestracja: 2016-04-14, 13:32

Re: 1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: piternowy »

Numer 6 :)

Piotrek Nowocień
stynak
Posty: 9
Rejestracja: 2016-10-27, 10:25

Re: 1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: stynak »

Ja biorę numer 2
Olasz
Posty: 6
Rejestracja: 2016-10-27, 10:28

Re: 1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: Olasz »

Temat 12
Ola Szymańska
Patryk Strelczuk
Posty: 3
Rejestracja: 2016-10-27, 08:22

Re: 1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: Patryk Strelczuk »

Dla mnie poproszę temat 4
Olasz
Posty: 6
Rejestracja: 2016-10-27, 10:28

Re: 1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: Olasz »

Hej.

Zajmuję się ubezpieczeniem. Dostałam informacje na razie od jednej osoby że ma ubezpieczenie Alpenverein. Ja też mam Euro Sport 26.
Czy w takim wypadku mam wyłączyć te osoby, które posiadają Swoje ubezpieczenie?

Czy instruktorów też brać pod uwagę przy ubezpieczeniu?

Pozdrawiam,
Ola Szymańska
Marek Paleski
Posty: 176
Rejestracja: 2013-12-11, 18:14

Re: 1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: Marek Paleski »

Czy w takim wypadku mam wyłączyć te osoby, które posiadają Swoje ubezpieczenie?
Tak, pamiętajcie, że za ubezpieczenie nie płacicie (koszty pokrywa klub). Gdy jako przewodnicy organizujecie rajd, powinniście ubezpieczyć wszystkich jego członków (tak jest bezpieczniej i lepiej także dla Was). Lepiej być ubezpieczonym w dwóch miejscach niż w żadnym.
Czy instruktorów też brać pod uwagę przy ubezpieczeniu?
Niektórzy instruktorzy proszą, żeby ich ubezpieczyć, inni nie. Ja dobrowolnie rezygnuję z ubezpieczenia.
Olasz
Posty: 6
Rejestracja: 2016-10-27, 10:28

Re: 1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: Olasz »

W takim razie proszę o wypełnienie do kalkulacji ubezpieczenia daty urodzenia w arkuszu.
Jeżeli ktoś ma Swoje ubezpieczenie proszę to zaznaczyć w tej samej kolumnie "NIEPOTRZEBNE".


https://docs.google.com/document/d/1EWq ... sp=sharing
piternowy
Posty: 6
Rejestracja: 2016-04-14, 13:32

Re: 1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: piternowy »

Hej!
Mam na imię Piotrek i wziąłem na siebie przygotowanie jadłospisu. Mam nadzieję że jakoś na tym przeżyjemy...;)

Więc tak:

SOBOTA ŚNIADANIE

Jemy kanapki przygotowane w domu i pijemy herbatę/napoje, które ze sobą weźmiemy na podróż.

SOBOTA OBIAD

Zupa soczewicowa:

2-3 torebki soczewicy
Włoszczyzna suszona 2x450g (chyba...)
3 puszki krojonych pomidorów + przecier
Sól, pieprz, papryka słodka/ostra


SOBOTA KOLACJA

Potrawka warzywna:
Ryż 2kg
Kukurydza 2 puszki
Fasola czerwona 2 puszki
+przyprawy
+duża krakowska kiełbasa paczkowana próżniowo ~15cm, albo dwie cienkie (kwestia wegetrianizmu)

Jak ktoś chce można dodatkowo w kubeczku kisiel czy coś na słodko, indywidualnie 


NIEDZIELA ŚNIADANIE

Płatki owsiane (np. Sante 2 paczki) zalane gotowaną wodą, z bakaliami (z przekąsek).


PRZEGRYZKI

Tym jedzeniem będziemy się dzielić – czyli jemy wspólnie np. podczas postojów itp.

Co każdy powinien wziąć w ramach przekąsek:
- ok 200g produktów typu kabanosy / suszona kiełbasa lub wędzony ser w warkoczach (ok 100g/dzień)
- ok 200g łatwo przyswajalnych słodkich przekąsek (cukierki, słodkie orzeszki, batoniki czekoldadowe itp)
- ok 200g bakalii (suszone owoce, daktyle, śliwki, rodzynki...)
- picie i kanapki na sobotnie śniadanie!
- w miarę potrzeby można zabrać własne przekąski, jak batony, gorące kubki itp

Poza tym każdy powinien mieć ze sobą butelkę wody 1,5l, która gdy po jakimś czasie będzie pusta, przysłuży się do ponownego wypełnienia (np. z jakiegoś strumienia), lub termos z herbatą.
Osobiście polecam muszyniankę lub inną wysokozmineralizowaną wodę. Pamiętajcie, że w górach powinniśmy pić nawet ok. 4 l dziennie!

Poza rozdzieleniem jedzenia z dań głównych, potrzebuję ochotników, którzy podjęliby się zaopatrzenia w:
- herbatę (w torebkach, abyśmy mogli wrzucić do termosów)
- plush lub inne tabletki musujące (wezmę jedno opakowanie, chyba wystarczy)
- przyprawy (sól, pieprz, papryka słodka/ostra)


JEŻELI KTOŚ MA JAKIEŚ ALERGIE, KONIECZNIE NAPISAĆ!!


Niestety nie mam doświadczenia w organizowaniu takiego jedzenia, więc nie wiem czy ilości są sensowne, dałem tak na oko :)
Peter_HS
Posty: 17
Rejestracja: 2016-10-27, 18:43

Re: 1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: Peter_HS »

Cześć

Nazywam się Peter Stephenson i zostałem skarbnikiem tej podróży. Skoro za ubezpieczenie płaci SKG to w takim razie moim zadaniem jest tylko zebrać pieniądze na transport ? I jeśli już, to zebrać te pieniądze na własne konto i wpłacić wszystko na raz jak wszystko się zbierze, czy prosić ludzi o wpłatę na jakieś konkretne konto, na którym będzie możliwość weryfikacji, że ta wpłata przyszła ? O to mi chodzi, że potrzeba potwierdzić, że dana osoba zapłaciła.
Pina
Posty: 25
Rejestracja: 2016-10-27, 19:04

Re: 1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: Pina »

Zajmuję referat nr 14. Budowa geologiczna i morfologiczna BN - flisz, płaszczowiny, synkliny i antykliny, osobliwości geologiczne - jaskinie, ostańce, osuwiska, surowce mineralne. Podział geomorfologiczny Beskidu Niskiego (szczególne zwrócenie uwagi na Cergową) :)
Peter_HS
Posty: 17
Rejestracja: 2016-10-27, 18:43

Re: 1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: Peter_HS »

Biorę temat nr 1

Peter Stephenson
martynapl
Posty: 10
Rejestracja: 2016-10-27, 20:36

Re: 1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: martynapl »

Ja wezmę chętnie temat numer 13 :)
stynak
Posty: 9
Rejestracja: 2016-10-27, 10:25

Re: 1 kursówka, 5-6 listopada, 36 KPG

Post autor: stynak »

Hej, zajmuje sie namiotami i mam dwa pytania do naszych opiekunow:
1) Czy mam Was uwzgledniac w planach namiotowych?
2) Jak wyglada mozliwosc pozyczenia namiotow z zasobow Klubu?
ODPOWIEDZ