Przejście letnie 2018 - 37 KPG
-
- Posty: 176
- Rejestracja: 2013-12-11, 18:14
Przejście letnie 2018 - 37 KPG
Czołem kursanci!
Wiem, że Wasze myśli są w chwili publikacji tego posta gdzieś pomiędzy Tokarnią, a Wołosaniem, jednakże będę wdzięczny za skierowanie ich ku temu wątkowi w miarę jak najszybciej po powrocie z wiosennego
Niniejszym zamieszczam garść informacji odnośnie przejścia letniego. Przejście poprowadzę ja wraz z Pauliną Kocot, a odbędzie się ono w Rumunii. Bardzo proszę o zapoznanie się z całym postem, gdyż zawiera on wszelkie informacje niezbędne do organizacji.
Jak powszechnie wiadomo, przejście letnie jest ostatecznym egzaminem kursu przewodników górskich SKG. Jest ono organizowane całkowicie przez Was, bez pomocy instruktorów. Gorąco zachęcam do wzięcia udziału wszystkich uprawnionych do podchodzenia do tego egzaminu, zarówno tegorocznych kursantów, jak i tych, którzy rozpoczęli kurs nieco wcześniej. Bardzo proszę osoby chcące podchodzić do egzaminu o deklarowanie się na forum w tym wątku.
Na ostateczne zgłoszenia od kursantów czekamy do 6. czerwca.
Termin przejścia
Przejście rozpocznie się w piątek 6. lipca w godzinach popołudniowo-wieczornych. Potrwa nieco ponad tydzień, tj. do 17 lipca – tego dnia chcemy być z powrotem w Warszawie.
Inni uczestnicy - waleci
W przejściu, oprócz kursantów i instruktorów, obowiązkowo powinni wziąć udział także inni uczestnicy – waleci, tj. osoby niepodchodzące do egzaminu, ani niebędące egzaminatorami. Waleci są zwykłymi uczestnikami wyprawy, którym to osoby egzaminowane organizują wyjazd. Wymóg formalny jest taki, żeby w przejściu wzięło udział przynajmniej dwóch waletów.
Drodzy waleci, jeżeli już dzisiaj wiecie, że chcielibyście z nami pojechać i potrzebujecie szczegółowych informacji, bardzo proszę Was o cierpliwość. Wyjazd jest oczywiście otwarty na Waszą obecność, ale o wszystkim decydują organizatorzy – kursanci. Dajmy im zatem nieco czasu żeby mogli się przygotować Myślę, że wkrótce będą w stanie udzielić Wam szczegółowych informacji.
Kilka słów w kwestii organizacji przygotowań do wyjazdu
Post ten celowo został zamieszczony na 2 miesiące przed przejściem, żeby każdy miał sporo czasu do namysłu. Jeśli chodzi o moją osobę, to opuszczam nasz piękny kraj 11. maja i wracam dopiero 5. czerwca – ponieważ będę w wysokich górach z dala od Europy, nie będzie ze mną w tym czasie żadnego kontaktu. Tym niemniej, na wszelkie Wasze pytania i wątpliwości na pewno odpowie Paulina Kocot.
6. czerwca o 19:00 odbędzie się pierwsze spotkanie organizacyjne, na którym będzie należało nakreślić zarys naszej wyprawy, opowiedzieć w jaki sposób podzieliliście się zadaniami, przedstawić ich wyniki i zreferować jakie macie dalsze plany. Ostateczna oferta wyjazdu powinna być przygotowana najpóźniej 16 czerwca, a intensywna promocja wyjazdu powinna zacząć się dzień później.
Fakt, że jesteście organizatorami i jesteście za wszystko odpowiedzialni, oznacza konieczność zdyscyplinowanej i sprawnej współpracy. Sugeruję Wam organizowanie spotkań we własnym gronie (zarówno przed 6. czerwca, jak i po), omawianie na nich szczegółów przejścia i aktualnego statusu przygotowań. Liczę na Wasze zaangażowanie i podejście na serio do kwestii organizacyjnych, odpowiadanie na pytania/maile, wykonywanie zadań, przestrzeganie deadlinów i dobrą komunikację. Przejście letnie, jest w całości organizowane przez Was, więc tylko i wyłącznie od Was zależy powodzenie przedsięwzięcia.
Istotne terminy
• 6 czerwca – spotkanie na którym zostaną zreferowane szczegóły przygotowań, przedstawienie wstępnej oferty wyjazdu
• 16 czerwca – gotowa ostateczna oferta wyjazdu, start promocji
• 3 lipca – zamknięta lista uczestników wyjazdu wraz z opłatami
• 6 lipca – wyjazd
• 17 lipca - powrót
Miejsce przejścia
Rumunia, teren zachodniej części rumuńskiej Mołdawii – region Neamt i Bicaz, Góry Ceahlau, Góry Hasmas
Choć będziemy przebywać na terenie Rumunii, paszport posiadać bezwzględnie należy. Jeśli ktoś nie ma, to jest jeszcze czas na zdobycie upragnionego dokumentu.
zarys trasy:
• dzień pierwszy: organizacja dnia krajoznawczego: Targu Neamt, twierdza, monaster Neamt (+ ew. inne, według uznania organizatorów wyjazdu i czasu)
• dni kolejne - treking cz. 1: Vf. Ocolasul Mare – Obcina Tablei – Vf. Chicera – Highes (Poiana Mare) – Vf. Lapos
• wąwóz Bicaz
• dni kolejne - trekking cz. 2: trasa do przygotowania przez kursantów, według uznania i możliwości czasowych
Zadania
Poniżej zadania do wykonania. Podzielcie między siebie zadania i na spotkaniu 6 czerwca dajcie znać kto jest za co odpowiedzialny i co już w ramach danego zadania zostało zrobione. Zadania możecie w dowolny sposób między siebie rozdzielać, w szczególności dane zadanie może wykonywać kilka osób, a także jedna osoba może wykonywać kilka zadań.
1) Jadłospis – przynajmniej 2 osoby
2) dojazd z Warszawy
3) powrót
4) formalności związane z przekraczaniem granicy, pobytem i wędrowaniem po górach, opieka medyczna oraz zasady ratownictwa górskiego, ubezpieczenie
5) sprzęt wspólny, język
6) skarbnik wyjazdu, organizacja map
7) promocja i rekrutacja uczestników
ad 1) planujemy 7 pełnych dni górskich. Zakładamy brak możliwości uzupełniania stanów w trakcie wyjazdu. Proszę o przygotowanie menu: co dokładnie jemy każdego dnia oraz jakie składniki w jakich ilościach będą potrzebne w przeliczeniu na jedną osobę.
ad 2) najwcześniej w piątek po 15h00, liczymy na tani i pewny środek transportu, naszym celem jest dojechać do docelowego miejsca w czasie poniżej 24h. Propozycja dojazdu uwzględnia także dokładne ceny oraz możliwości rezerwacji biletów
ad 3) chcemy najpóźniej 17 lipca pod wieczór być w Warszawie
ad 5) co bierzemy ze sobą i w jakiej ilości, kto to bierze. Przygotowanie zestawu podstawowych słów i mini-rozmówek, szczególnie użytecznych w trakcie wyprawy w góry oraz transportu i zwiedzania
ad 6) zbiera informacje od innych kursantów przygotowujących wyjazd i ustala kosztorys, szacuje ile należy zebrać pieniędzy i w jakich walutach, monitoruje wspólne wydatki w okresie wyjazdu. Organizuje także mapy – odnośnie map patrz punkt niżej
ad 7) koordynuje promowanie wyjazdu, kontakt z potencjalnymi uczestnikami itp. Udział waletów jest obowiązkowy, więc musicie ich jakoś zainteresować i dać szansę dowiedzieć się o wyjeździe.
Gawęda
Każdy wygłasza min. 1 gawędę – z głowy !
Czas wystąpienia – min. 15 min. Liczy się przede wszystkim:
- klarowność i zrozumiałość przekazu
- interesująca forma przekazu
- kompleksowe potraktowanie tematu
Gawędy wygłaszać w miejscach właściwych tematycznie, a przede wszystkim w komfortowych warunkach, preferowane ognisko wieczorne (bajka na dobranoc). Każdy sam decyduje (w porozumieniu z prowadzącym oraz głosicielami tematów powiązanych) kiedy wygłosi gawędę. Należy oczywiście unikać odkładania gawędy na później oraz kumulacji (1 gawęda na dzień, w sporadycznych i uzasadnionych przypadkach mogą być dwie). Mile widziane dodatkowo przygotowane samodzielnie zagadnienia (spoza listy gawęd). Oprócz gawędy oczekuje się od prowadzących wykazania znajomością zagadnień górsko-wykładowych w formie krótkich opowiastko-zagajenio-zajawek (w trakcie prowadzenia).
Tematy gawęd (w przypadku większej liczby uczestników pojawią się nowe):
1. Dzieje sąsiedztwa polsko-mołdawskiego
2. Historia Rumunii - do roku 1914
3. Historia Rumunii - od roku 1914
4. Religie Rumunii
5. Przyroda Karpat w Rumunii i jej ochrona
6. Mănăstirea Neamț – oprowadzenie po obiekcie
7. Cetatea Neamț - oprowadzenie po obiekcie
8. Ludność, kultura i tradycja
Mapy
Jako, że rumuńska kartografia nie należy do najprzedniejszych, sugerowałbym raczej nie kupować map topograficznych tych terenów w ilości jedna na osobę (szczególnie, że są drogie i niedokładne). Jako mapy topograficzne powinny starczyć nam mapy radzieckie, które są znacznie dokładniejsze (plus dla Was!). Dalsze rozpoznanie tematu polecam Waszej uwadze.
Potrzebne mapy:
- Mapa topograficzna
- mapa o skali 1:100000 albo ogólniejsza – do panoramek
- mapa samochodowa północnej Rumunii oraz obejmująca drogę między Warszawą a północną Rumunią (wystarczy 1 na grupę).
Kryterium dopuszczenia do przejścia letniego
- Zaliczone przejście wiosenne wraz z wszystkimi wcześniejszymi etapami szkolenia praktycznego
- Odbyte szkolenie medyczne (medykówka)
- Zaliczone egzaminy teoretyczne
Kryterium zaliczenia przejścia letniego
- Obecność na całym przejściu.
- Aktywne zaangażowanie w organizację wyjazdu oraz właściwe wykonanie przydzielonego zadania
- Zrealizowanie zadanej trasy w sensownym czasie.
- Właściwa koordynacja czasu, przestrzeni, terenu i mapy.
- Poszanowanie dla przyrody, kultury oraz dobrych obyczajów turystycznych.
- Panoramki, także te z zaskoczenia, odp. na pytania: „jaka to góra”+ „gdzie jesteśmy”.
- Czas na posiłki max 1,5-2h [śniadanie –od pobudki do wymarszu, obiad/lunch – od zrzucenia plecaków do wymarszu, obiadokolacja – od zrzucenia plecaków do momentu, gdy wszyscy już mogą iść po kolacji spać].
- Prowadzenie grupy zgodnie z metodyką.
- Zaliczenie testu wiedzy z topografii Karpat Wschodnich i Południowych
- Wiedza krajoznawcza o podanym wcześniej rejonie przejścia + wiedza ogólna z zagadnień górsko-wykładowych, a także umiejętność atrakcyjnego przekazu tej wiedzy.
- Opowiadanie jednego zadanego tematu [bez kartki!].
- Aktywność, pracowitość, dobre i bezkonfliktowe funkcjonowanie w grupie.
Uwagi ogólne
- Rezygnacja w trakcie prowadzenia/odmówienie prowadzenia oznacza niezaliczenie przejścia.
- Kursanci są oceniani nie tylko podczas własnego prowadzenia, ale przez cały czas trwania przejścia.
- Ingerowanie w prowadzenia ze strony instruktorów będzie bardzo ograniczone.
- Spowodowanie bądź dopuszczenie do sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu, zdrowiu bądź życiu oznacza automatyczne i bezwarunkowe niezaliczenie przejścia.
- Trasa i prowadzący mogą być zmieniane w dowolnym momencie przejścia.
- Wszyscy wiedzą wszystko (zwłaszcza menu, sprzęt, transport) – każdy jest przygotowany do samodzielnego prowadzenia całego przejścia
- Zalecam intensywne studiowanie skryptu z metodyki, a także odświeżenie wiedzy z wykładów z metodyki przewodnickiej. Znajdziecie tam wiele informacji przydatnych do organizacji wyprawy
Zakres testu wiedzy
- Topografia Karpat Wschodnich i Południowych
- Dowolność wybranej koncepcji, byle spójnie. Zalecane polskie koncepcje
- Nazwy pasm i grup górskich, ich najwyższy szczyt i orientacyjna wysokość. Główne rzeki i miejscowości. Umiejscowienie pasm górskich
Dalsze informacje o charakterze przejścia
Podróżowanie
Wymogi formalne (wizowo-paszportowe, szczepienia, obowiązek meldunkowy, przepisy celne itp.)
Papiery: lista imienna (z numerami paszportów), blef na papier …
Dokładne sprawdzenie środków transportu (skąd przyjeżdża i dokąd jedzie, przez co przejeżdża, ile czasu jedzie, przewidziane postoje – kiedy i jak długie). Informacje wielokrotnie weryfikować u różnych źródeł.
O ile możliwe – wcześniejsza rezerwacja/wykup wskazany
Zalety podróżowania koleją
Transport lokalny: busiki, marszrutki, maszyny, czartery, auto-stop (uwaga na plecaki !)
Noclegi
Biwakowy: płaskość, dostępność wody i drewna, bezpieczeństwo, dogodność położenia względem zaplanowanej trasy.
W cywilizacji – o ile plan przewiduje – lepiej znaleźć i zarezerwować przed wyjazdem.
Nieprzewidziane noclegi w cywilizacji: namiot, dworce, gastronomia, na litość
Przygotować bazę okolicznych schronisk, agrowczasów, kwater, turbaz - na wsiakij pożarnyj słuczaj.
Jedzenie
Menu: co jemy którego dnia i jakie składniki w jakiej ilości na to potrzeba
Lista zbiorcza: ile jako grupa mamy każdego rodzaju żywności
Lista indywidualna: co konkretnie kto ma nieść/kupić, ile to waży
Zapasy: nie zakładamy możliwości uzupełnienia na trasie.
Czy są produkty, które lepiej kupić centralnie ?
3 posiłki dziennie + przegryzki
Charakter posiłków, najczęściej stosowane rozwiązania
Dobór produktów zgodny ze specyfiką klimatu (unikać towarów łatwo psujących się, właściwy dobór gatunkowo-jakościowy, opakowania zwiększające przydatność do spożycia)
Ostrożnie z wagą i objętością – max 7,5kg / osobę
Wykorzystanie produktów lokalnych
W przypadku wątpliwości i pytań, zachęcamy do kontaktu na forum w poniższym wątku (tak, żeby wszyscy widzieli zadane pytanie). W szczególnych przypadkach udostępniamy także nasze maile. Piszcie proszę na oba maila naraz, ktoś z nas na pewno Wam odpowie:
mpaleski (małpka) skg.uw.edu.pl
paulina.kocot (małpka) skg.uw.edu.pl
Wiem, że Wasze myśli są w chwili publikacji tego posta gdzieś pomiędzy Tokarnią, a Wołosaniem, jednakże będę wdzięczny za skierowanie ich ku temu wątkowi w miarę jak najszybciej po powrocie z wiosennego
Niniejszym zamieszczam garść informacji odnośnie przejścia letniego. Przejście poprowadzę ja wraz z Pauliną Kocot, a odbędzie się ono w Rumunii. Bardzo proszę o zapoznanie się z całym postem, gdyż zawiera on wszelkie informacje niezbędne do organizacji.
Jak powszechnie wiadomo, przejście letnie jest ostatecznym egzaminem kursu przewodników górskich SKG. Jest ono organizowane całkowicie przez Was, bez pomocy instruktorów. Gorąco zachęcam do wzięcia udziału wszystkich uprawnionych do podchodzenia do tego egzaminu, zarówno tegorocznych kursantów, jak i tych, którzy rozpoczęli kurs nieco wcześniej. Bardzo proszę osoby chcące podchodzić do egzaminu o deklarowanie się na forum w tym wątku.
Na ostateczne zgłoszenia od kursantów czekamy do 6. czerwca.
Termin przejścia
Przejście rozpocznie się w piątek 6. lipca w godzinach popołudniowo-wieczornych. Potrwa nieco ponad tydzień, tj. do 17 lipca – tego dnia chcemy być z powrotem w Warszawie.
Inni uczestnicy - waleci
W przejściu, oprócz kursantów i instruktorów, obowiązkowo powinni wziąć udział także inni uczestnicy – waleci, tj. osoby niepodchodzące do egzaminu, ani niebędące egzaminatorami. Waleci są zwykłymi uczestnikami wyprawy, którym to osoby egzaminowane organizują wyjazd. Wymóg formalny jest taki, żeby w przejściu wzięło udział przynajmniej dwóch waletów.
Drodzy waleci, jeżeli już dzisiaj wiecie, że chcielibyście z nami pojechać i potrzebujecie szczegółowych informacji, bardzo proszę Was o cierpliwość. Wyjazd jest oczywiście otwarty na Waszą obecność, ale o wszystkim decydują organizatorzy – kursanci. Dajmy im zatem nieco czasu żeby mogli się przygotować Myślę, że wkrótce będą w stanie udzielić Wam szczegółowych informacji.
Kilka słów w kwestii organizacji przygotowań do wyjazdu
Post ten celowo został zamieszczony na 2 miesiące przed przejściem, żeby każdy miał sporo czasu do namysłu. Jeśli chodzi o moją osobę, to opuszczam nasz piękny kraj 11. maja i wracam dopiero 5. czerwca – ponieważ będę w wysokich górach z dala od Europy, nie będzie ze mną w tym czasie żadnego kontaktu. Tym niemniej, na wszelkie Wasze pytania i wątpliwości na pewno odpowie Paulina Kocot.
6. czerwca o 19:00 odbędzie się pierwsze spotkanie organizacyjne, na którym będzie należało nakreślić zarys naszej wyprawy, opowiedzieć w jaki sposób podzieliliście się zadaniami, przedstawić ich wyniki i zreferować jakie macie dalsze plany. Ostateczna oferta wyjazdu powinna być przygotowana najpóźniej 16 czerwca, a intensywna promocja wyjazdu powinna zacząć się dzień później.
Fakt, że jesteście organizatorami i jesteście za wszystko odpowiedzialni, oznacza konieczność zdyscyplinowanej i sprawnej współpracy. Sugeruję Wam organizowanie spotkań we własnym gronie (zarówno przed 6. czerwca, jak i po), omawianie na nich szczegółów przejścia i aktualnego statusu przygotowań. Liczę na Wasze zaangażowanie i podejście na serio do kwestii organizacyjnych, odpowiadanie na pytania/maile, wykonywanie zadań, przestrzeganie deadlinów i dobrą komunikację. Przejście letnie, jest w całości organizowane przez Was, więc tylko i wyłącznie od Was zależy powodzenie przedsięwzięcia.
Istotne terminy
• 6 czerwca – spotkanie na którym zostaną zreferowane szczegóły przygotowań, przedstawienie wstępnej oferty wyjazdu
• 16 czerwca – gotowa ostateczna oferta wyjazdu, start promocji
• 3 lipca – zamknięta lista uczestników wyjazdu wraz z opłatami
• 6 lipca – wyjazd
• 17 lipca - powrót
Miejsce przejścia
Rumunia, teren zachodniej części rumuńskiej Mołdawii – region Neamt i Bicaz, Góry Ceahlau, Góry Hasmas
Choć będziemy przebywać na terenie Rumunii, paszport posiadać bezwzględnie należy. Jeśli ktoś nie ma, to jest jeszcze czas na zdobycie upragnionego dokumentu.
zarys trasy:
• dzień pierwszy: organizacja dnia krajoznawczego: Targu Neamt, twierdza, monaster Neamt (+ ew. inne, według uznania organizatorów wyjazdu i czasu)
• dni kolejne - treking cz. 1: Vf. Ocolasul Mare – Obcina Tablei – Vf. Chicera – Highes (Poiana Mare) – Vf. Lapos
• wąwóz Bicaz
• dni kolejne - trekking cz. 2: trasa do przygotowania przez kursantów, według uznania i możliwości czasowych
Zadania
Poniżej zadania do wykonania. Podzielcie między siebie zadania i na spotkaniu 6 czerwca dajcie znać kto jest za co odpowiedzialny i co już w ramach danego zadania zostało zrobione. Zadania możecie w dowolny sposób między siebie rozdzielać, w szczególności dane zadanie może wykonywać kilka osób, a także jedna osoba może wykonywać kilka zadań.
1) Jadłospis – przynajmniej 2 osoby
2) dojazd z Warszawy
3) powrót
4) formalności związane z przekraczaniem granicy, pobytem i wędrowaniem po górach, opieka medyczna oraz zasady ratownictwa górskiego, ubezpieczenie
5) sprzęt wspólny, język
6) skarbnik wyjazdu, organizacja map
7) promocja i rekrutacja uczestników
ad 1) planujemy 7 pełnych dni górskich. Zakładamy brak możliwości uzupełniania stanów w trakcie wyjazdu. Proszę o przygotowanie menu: co dokładnie jemy każdego dnia oraz jakie składniki w jakich ilościach będą potrzebne w przeliczeniu na jedną osobę.
ad 2) najwcześniej w piątek po 15h00, liczymy na tani i pewny środek transportu, naszym celem jest dojechać do docelowego miejsca w czasie poniżej 24h. Propozycja dojazdu uwzględnia także dokładne ceny oraz możliwości rezerwacji biletów
ad 3) chcemy najpóźniej 17 lipca pod wieczór być w Warszawie
ad 5) co bierzemy ze sobą i w jakiej ilości, kto to bierze. Przygotowanie zestawu podstawowych słów i mini-rozmówek, szczególnie użytecznych w trakcie wyprawy w góry oraz transportu i zwiedzania
ad 6) zbiera informacje od innych kursantów przygotowujących wyjazd i ustala kosztorys, szacuje ile należy zebrać pieniędzy i w jakich walutach, monitoruje wspólne wydatki w okresie wyjazdu. Organizuje także mapy – odnośnie map patrz punkt niżej
ad 7) koordynuje promowanie wyjazdu, kontakt z potencjalnymi uczestnikami itp. Udział waletów jest obowiązkowy, więc musicie ich jakoś zainteresować i dać szansę dowiedzieć się o wyjeździe.
Gawęda
Każdy wygłasza min. 1 gawędę – z głowy !
Czas wystąpienia – min. 15 min. Liczy się przede wszystkim:
- klarowność i zrozumiałość przekazu
- interesująca forma przekazu
- kompleksowe potraktowanie tematu
Gawędy wygłaszać w miejscach właściwych tematycznie, a przede wszystkim w komfortowych warunkach, preferowane ognisko wieczorne (bajka na dobranoc). Każdy sam decyduje (w porozumieniu z prowadzącym oraz głosicielami tematów powiązanych) kiedy wygłosi gawędę. Należy oczywiście unikać odkładania gawędy na później oraz kumulacji (1 gawęda na dzień, w sporadycznych i uzasadnionych przypadkach mogą być dwie). Mile widziane dodatkowo przygotowane samodzielnie zagadnienia (spoza listy gawęd). Oprócz gawędy oczekuje się od prowadzących wykazania znajomością zagadnień górsko-wykładowych w formie krótkich opowiastko-zagajenio-zajawek (w trakcie prowadzenia).
Tematy gawęd (w przypadku większej liczby uczestników pojawią się nowe):
1. Dzieje sąsiedztwa polsko-mołdawskiego
2. Historia Rumunii - do roku 1914
3. Historia Rumunii - od roku 1914
4. Religie Rumunii
5. Przyroda Karpat w Rumunii i jej ochrona
6. Mănăstirea Neamț – oprowadzenie po obiekcie
7. Cetatea Neamț - oprowadzenie po obiekcie
8. Ludność, kultura i tradycja
Mapy
Jako, że rumuńska kartografia nie należy do najprzedniejszych, sugerowałbym raczej nie kupować map topograficznych tych terenów w ilości jedna na osobę (szczególnie, że są drogie i niedokładne). Jako mapy topograficzne powinny starczyć nam mapy radzieckie, które są znacznie dokładniejsze (plus dla Was!). Dalsze rozpoznanie tematu polecam Waszej uwadze.
Potrzebne mapy:
- Mapa topograficzna
- mapa o skali 1:100000 albo ogólniejsza – do panoramek
- mapa samochodowa północnej Rumunii oraz obejmująca drogę między Warszawą a północną Rumunią (wystarczy 1 na grupę).
Kryterium dopuszczenia do przejścia letniego
- Zaliczone przejście wiosenne wraz z wszystkimi wcześniejszymi etapami szkolenia praktycznego
- Odbyte szkolenie medyczne (medykówka)
- Zaliczone egzaminy teoretyczne
Kryterium zaliczenia przejścia letniego
- Obecność na całym przejściu.
- Aktywne zaangażowanie w organizację wyjazdu oraz właściwe wykonanie przydzielonego zadania
- Zrealizowanie zadanej trasy w sensownym czasie.
- Właściwa koordynacja czasu, przestrzeni, terenu i mapy.
- Poszanowanie dla przyrody, kultury oraz dobrych obyczajów turystycznych.
- Panoramki, także te z zaskoczenia, odp. na pytania: „jaka to góra”+ „gdzie jesteśmy”.
- Czas na posiłki max 1,5-2h [śniadanie –od pobudki do wymarszu, obiad/lunch – od zrzucenia plecaków do wymarszu, obiadokolacja – od zrzucenia plecaków do momentu, gdy wszyscy już mogą iść po kolacji spać].
- Prowadzenie grupy zgodnie z metodyką.
- Zaliczenie testu wiedzy z topografii Karpat Wschodnich i Południowych
- Wiedza krajoznawcza o podanym wcześniej rejonie przejścia + wiedza ogólna z zagadnień górsko-wykładowych, a także umiejętność atrakcyjnego przekazu tej wiedzy.
- Opowiadanie jednego zadanego tematu [bez kartki!].
- Aktywność, pracowitość, dobre i bezkonfliktowe funkcjonowanie w grupie.
Uwagi ogólne
- Rezygnacja w trakcie prowadzenia/odmówienie prowadzenia oznacza niezaliczenie przejścia.
- Kursanci są oceniani nie tylko podczas własnego prowadzenia, ale przez cały czas trwania przejścia.
- Ingerowanie w prowadzenia ze strony instruktorów będzie bardzo ograniczone.
- Spowodowanie bądź dopuszczenie do sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu, zdrowiu bądź życiu oznacza automatyczne i bezwarunkowe niezaliczenie przejścia.
- Trasa i prowadzący mogą być zmieniane w dowolnym momencie przejścia.
- Wszyscy wiedzą wszystko (zwłaszcza menu, sprzęt, transport) – każdy jest przygotowany do samodzielnego prowadzenia całego przejścia
- Zalecam intensywne studiowanie skryptu z metodyki, a także odświeżenie wiedzy z wykładów z metodyki przewodnickiej. Znajdziecie tam wiele informacji przydatnych do organizacji wyprawy
Zakres testu wiedzy
- Topografia Karpat Wschodnich i Południowych
- Dowolność wybranej koncepcji, byle spójnie. Zalecane polskie koncepcje
- Nazwy pasm i grup górskich, ich najwyższy szczyt i orientacyjna wysokość. Główne rzeki i miejscowości. Umiejscowienie pasm górskich
Dalsze informacje o charakterze przejścia
Podróżowanie
Wymogi formalne (wizowo-paszportowe, szczepienia, obowiązek meldunkowy, przepisy celne itp.)
Papiery: lista imienna (z numerami paszportów), blef na papier …
Dokładne sprawdzenie środków transportu (skąd przyjeżdża i dokąd jedzie, przez co przejeżdża, ile czasu jedzie, przewidziane postoje – kiedy i jak długie). Informacje wielokrotnie weryfikować u różnych źródeł.
O ile możliwe – wcześniejsza rezerwacja/wykup wskazany
Zalety podróżowania koleją
Transport lokalny: busiki, marszrutki, maszyny, czartery, auto-stop (uwaga na plecaki !)
Noclegi
Biwakowy: płaskość, dostępność wody i drewna, bezpieczeństwo, dogodność położenia względem zaplanowanej trasy.
W cywilizacji – o ile plan przewiduje – lepiej znaleźć i zarezerwować przed wyjazdem.
Nieprzewidziane noclegi w cywilizacji: namiot, dworce, gastronomia, na litość
Przygotować bazę okolicznych schronisk, agrowczasów, kwater, turbaz - na wsiakij pożarnyj słuczaj.
Jedzenie
Menu: co jemy którego dnia i jakie składniki w jakiej ilości na to potrzeba
Lista zbiorcza: ile jako grupa mamy każdego rodzaju żywności
Lista indywidualna: co konkretnie kto ma nieść/kupić, ile to waży
Zapasy: nie zakładamy możliwości uzupełnienia na trasie.
Czy są produkty, które lepiej kupić centralnie ?
3 posiłki dziennie + przegryzki
Charakter posiłków, najczęściej stosowane rozwiązania
Dobór produktów zgodny ze specyfiką klimatu (unikać towarów łatwo psujących się, właściwy dobór gatunkowo-jakościowy, opakowania zwiększające przydatność do spożycia)
Ostrożnie z wagą i objętością – max 7,5kg / osobę
Wykorzystanie produktów lokalnych
W przypadku wątpliwości i pytań, zachęcamy do kontaktu na forum w poniższym wątku (tak, żeby wszyscy widzieli zadane pytanie). W szczególnych przypadkach udostępniamy także nasze maile. Piszcie proszę na oba maila naraz, ktoś z nas na pewno Wam odpowie:
mpaleski (małpka) skg.uw.edu.pl
paulina.kocot (małpka) skg.uw.edu.pl
Ostatnio zmieniony 2018-05-10, 21:44 przez Marek Paleski, łącznie zmieniany 2 razy.
Re: Przejście letnie 2018 - 37 KPG
Zgłaszam chęć podejścia do egzaminacyjnego Przejscia Letniego - Joanna Walewska
Re: Przejście letnie 2018 - 37 KPG
Ja również zgłaszam się do przejścia egzaminacyjnego - Marcin Gecow
Re: Przejście letnie 2018 - 37 KPG
Zgłaszam chęć udziału w przejściu letnim jako kursant - Szymon Bachnij.
Re: Przejście letnie 2018 - 37 KPG
Niniejszym wyrażam pragnienie uczestnictwa w Przejściu Letnim XXXVII KPG.
Michał Wyroba
Michał Wyroba
Re: Przejście letnie 2018 - 37 KPG
Ja rowniez bede bral udzial w przejsciu.
Pozdrawiam,
Jedrek Sidorowicz
Pozdrawiam,
Jedrek Sidorowicz
Re: Przejście letnie 2018 - 37 KPG
Też chcem
Patryk Kula
Patryk Kula
-
- Posty: 3
- Rejestracja: 2016-10-28, 16:21
Re: Przejście letnie 2018 - 37 KPG
Mam szczerą wolę uczestniczyć w przejściu letnim AD 2018.
Mt. Ignaczewski
Mt. Ignaczewski
-
- Posty: 176
- Rejestracja: 2013-12-11, 18:14
Re: Przejście letnie 2018 - 37 KPG
Ośmiu wspaniałych - super
Zmodyfikowałem odpowiednio tematy gawęd, tak żeby były dla każdego. Życzę zatem owocnych przygotowań i do zobaczenia 6. czerwca!
Zmodyfikowałem odpowiednio tematy gawęd, tak żeby były dla każdego. Życzę zatem owocnych przygotowań i do zobaczenia 6. czerwca!
-
- Posty: 176
- Rejestracja: 2013-12-11, 18:14
Re: Przejście letnie 2018 - 37 KPG
Z uwagi na toczący się równolegle wykład, spotkanie 6.06 odbędzie się pół godziny później, tj. o 19:30. Spotykamy się w tej samej sali, w której będzie miał miejsce wykład.
Re: Przejście letnie 2018 - 37 KPG
Rzeczywiście, na tegoroczne letnie pojechać już nie można (właściwie to praktycznie się już skończyło), ale oczywiście wszystkich zapraszamy do wzięcia udziału w kursie, a jak ktoś nie może to w innych wyjazdach organizowanych przez klubowiczów i kursantów.
Pozdrawiam
Michał S.
Pozdrawiam
Michał S.
-
- Posty: 698
- Rejestracja: 2008-11-14, 15:04
Re: Przejście letnie 2018 - 37 KPG
Jest szansa, że w drugiej połowie sierpnia będzie dwutygodniowy, namiotowy wyjazd na Bałkany - informacje powinny pojawić się w tym tygodniu.
"Tak to się robi w Szczecinie"
Re: Przejście letnie 2018 - 37 KPG
Najważniejsze to mieć w życiu pasję