Jakie uprawnienia daje kurs?

Ukończenie kursu i pomyślne zdanie wszystkich egzaminów wewnętrznych powoduje przyznanie tytułu Przewodnika SKG, co uprawnia Cię do prowadzenia niekomercyjnych wyjazdów studenckich pod szyldem SKG. Jeśli jednak będzie Ci mało, możesz po kursie podejść do egzaminu państwowego na przewodnika górskiego beskidzkiego klasy trzeciej, po zdaniu którego zostaniesz przewodnikiem beskidzkim - tu już możliwości masz szersze, m.in. prowadzenie wyjazdów komercyjnych.

Ile trwa kurs?

Cały rok, podzielony na dwa semestry. Teoretycznie są to głównie środowe spotkania wykładowe i weekendowe wyjazdy; w praktyce zobaczysz, że jak tylko ludzie się lepiej poznają, to zajmie Ci znacznie więcej czasu. Ale to dobrze spędzony czas:)

Jak wygląda kurs?

Co tydzień w środy od około 18:00 rozpoczynane są wykłady. To tyle a propos części teoretycznej kursu, barwniejszą jest praktyczna, czyli wyjazdy. Ale po bliższe informacje o tym odsyłamy do działu "Przebieg szkolenia".

Jak dużo jest kursowych wyjazdów?

W wielkim skrócie można powiedzieć, że mniej więcej jeden wyjazd na 3 tygodnie. W semestrze zimowym (czyli w okresie od października do lutego) oprócz manewrów nizinnych trzeba pojechać na co najmniej 3 kursówki (weekendowe wyjazdy szkoleniowe), oraz tygodniowe Przejście Zimowe, mające miejsce podczas ferii akademickich UW. W semestrze letnim na wyjazdy trzeba zagospodarować dwa weekendy oraz przerwę majową, a także dwa tygodnie wakacji na wyprawę w dzikie góry Europy - kończące kurs Przejście Letnie. Po szczegóły zapraszamy na stronę "Przebieg szkolenia".

Ile kosztuje kurs?

Cena rocznego szkolenia to 400 zł (płatne jednorazowo na początku kursu) lub 450 zł (płatne w dwóch ratach, pierwsza w listopadzie, druga w lutym) za część teoretyczną oraz 50 zł za udział w manewrach nizinnych.

SKG jest organizacją non-profit, opartą na społecznej pracy jego członków, pieniądze te pokrywają więc jedynie bieżące potrzeby kursu (druk i przygotowanie materiałów szkoleniowych, koszt przejazdów instruktorów, ubezpieczenie uczestników, uzupełnianie apteczki kursowej, zakup nowego sprzętu kursowego itp.).

Z własnych pieniędzy trzeba będzie pokryć koszty przejazdu i wyżywienia podczas wyjazdów.

Dokonane wpłaty nie podlegają zwrotowi. 

Moje studia pochłaniają mi mnóstwo czasu, czy zdołam jeszcze robić kurs?

To pytanie zadawał sobie chyba każdy. A ponieważ ktoś tam co roku kurs zdaje, a i na studiach zalicza, to chyba się da. Na pewno trzeba to starannie przemyśleć - nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby realizację kursu podzielić sobie na kolejne lata i np w pierwszym roku zrealizować wyjazdy do Przejścia Zimowego włącznie i zrobić sobie przerwę do kolejnego roku.

Jak wyglądają kursowe wyjazdy?

Ćwiczy i doskonali się na nich wszystkie potrzebne przewodnikowi umiejętności: orientację w terenie (chodzimy poza szlakami, często nocą), sprawne przygotowywanie posiłków, działanie w grupie, odporność na zmęczenie i stres. A poza tym przeżywa się na nich świetną przygodę i doskonale się bawi!

Dlaczego warto pójść na kurs?

Bo przeżyjesz przygodę. Bo poznasz wiele ciekawych ludzi. Bo zyskasz nową pasję. Nauczysz się nowych umiejętności, w tym miękkich, bardzo przydantnych w życiu zawodowym. Będziesz miał możliwość ćwiczenia się w byciu liderem...

Nie mam profesjonalnego sprzętu, czy mogę wziąć udział w kursie?

Oczywiście! Chyba nie było jeszcze kursanta, który zacząłby kurs będąc dobrze wyekwipowanym. Poza tym lista niezbędnego sprzętu nie jest wcale długa. Tak naprawdę każdy sukcesywnie uzupełnia ją podczas kursu.

Mam jeszcze jakieś inne pytanie...

Skontaktuj się z kierownictwem kursu, postaramy się odpowiedzieć najlepiej jak umiemy!

Do zobaczenia na szlaku!