Po wakacyjnej przerwie wracamy z nową dawką górskich i podróżniczych wspomnień! Podczas slajdowisk naszych klubowiczów i sympatyków SKG choć na kilka chwil będziemy mogli przenieść się z zaganianej Warszawy w najróżniejsze regiony świata i oczami naszych prelegentów będziemy mogli poznać jego piękno i różnorodność :)

Przyjdźcie i dajcie się zainspirować opowieściami z pasją. 

 

 

Via Dinarica - biały szlak, 2,5 miesiąca i ponad 1000 km wędrówki - Monika Archicińska

7 listopada, godz. 19:45, sala 308 w Starym BUWie

via_dinarica.jpg

Via Dinarica - ,,Młody i wciąż tworzony, bardzo piękny szlak liczący około 2 tys. km prowadzący przez Góry Dynarskie. W zamyśle ma łączyć wszystkie kraje Półwyspu Bałkańskiego (Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Kosowo, Macedonię,  Czarnogórę, Serbię i Słowenię). Opisywany entuzjastycznie jako „żywe muzeum” i „ostatnie dzikie góry Europy” zyska na pewno na popularności. Obecnie jest niezbyt uczęszczany. Tak o tym szlaku pisało w tym roku National Geographic, zaliczając go do pięciu najpiękniejszych szlaków na świecie.

Dowiedziałam się o tej trasie kilka miesięcy temu. Kiedy okazało się, że będę miała trochę więcej czasu do zagospodarowania, decyzja zapadła szybko. Idę. Ponad dwa miesiące przygotowań i wyruszyłam. Ostatni dzień w pracy i już wieczorem w pociągu, który zmierzał do miejsca, gdzie miałam zacząć – Razdrto, Słowenia. Tak właśnie zaczyna się moja  przygoda z Via Dinarica…

W czasie slajdowiska opowiem o tym, jak przygotowywałam się do tak długiej wędrówki, pokażę, jak wyglądają góry Dynarskie, pasmo po paśmie, oraz opowiem o tym, jak przetrwałam dzień po dniu w tak wymagających górach. Historii z drogi jest całe mnóstwo, a ludzi spotkanych w jej trakcie jeszcze więcej. Postaram się to wszystko przybliżyć. Wiem, że niewiele osób ma do dyspozycji 2,5 miesiąca (tyle mniej więcej potrzeba, aby przejść szlak biały, który wybrałam), ale warto wybrać, jakieś pojedyncze pasmo gór Dynarskich i po prostu wyruszyć.

Warto dodać, że Monika jest kursantką zeszłorocznego XXXVII Kursu Przewodników Górskich :) 

 

 

Góry Velebit  - Asia i Marcin Gecow

28 listopada, godz. 19:45, sala 308 w Starym BUWie

velebit.jpg

Z czym kojarzy Wam się Chorwacja? Zapewne przede wszystkim z pięknym morzem, żeglowaniem, dobrą pogodą, kamienistymi plażami i tłumem turystów? Takie przynajmniej było nasze główne wyobrażenie. Nas tłumy bynajmniej nie przyciągają, ale okazało się, że Chorwacja ma do zaoferowania to, czego szukaliśmy i to, co kochamy, czyli piękne góry, gdzie o tłumie, nawet w sezonie można spokojnie zapomnieć, za to widoki takie, jakich w Polsce próżno szukać.
Celem naszej podróży, dość spontanicznie, stało się najdłuższe chorwackie pasmo górskie (i jednocześnie najdłuższy masyw Gór Dynarskich) – Góry Velebit, ciągnące się przez blisko 150 km wzdłuż północno-dalmatyńskiego wybrzeża. Zaplanowaliśmy je sobie na 6 dni wędrówki, ostatecznie wyszło 7 i… chciałoby się więcej!
Dlaczego warto? Co nas urzekło? Co było największym wyzwaniem? O tym postaramy się Wam opowiedzieć na żywo! 

Asia i Marcin pomyślnie ukończyli zeszłoroczną edycję Kursu Przewodników Górskich. Tylko niewielki krok dzieli ich od uzyskania wymarzonej przewodnickiej blachy ;-) 

 

Wędrówki po Nepalu Elżbieta Wichrowska-Janikowska

5 grudnia 2018, godz. 19:45, sala 308 w Starym BUWie

 
nepalll.JPG
 

Nepal – magiczny kraj z magicznymi górami, które zachęcają nie tylko do wspinaczki, ale także do trekkingów. Wspaniałe trasy do: Sanktuarium Annapurny, Świętych Jezior Śiwy, doliny Langtangu oraz w Masywie Mont Everestu to nie jedyne atrakcje. Przepiękne stare królewskie miasta Patan, Bhaktapur i Katmandu zauroczą każdego, kto je zobaczy. Najbardziej niebezpieczne lotnisko świata w Lukli, Nemche Bazar – mała osada w sercu Himalajów mająca wielkomiejski szyk to dodatkowe atrakcje, których nie wolno pominąć. Wspomnienia o podróżach do tych miejsc są przedmiotem slajdowiska oraz książki pt. Nepal, moje wędrówki.

Będzie możliwość kupienia książki Autorki przed pokazem i po nim.  

moje_wedrowki.jpg

 

Kazbek i Elbrus - cała prawda o Kaukaskich Gigantach - Ewa Stachura i Nika Gomiashvili

23 stycznia 2019, Aula w Starym BUWie, godz. 19:30

elbruss.jpg

Kazbek (5047 m) to trzecia co do wysokości, ale zdecydowanie najpopularniejsza góra Gruzji.
Elbrus (5642 m) to najwyższy szczyt Rosji i Kaukazu, a dla większości również – najwyższy szczyt
Europy i jeden ze szczytów Korony Ziemi. Obie góry są wulkanami. O obu mówi się, że nie są
trudne. Obie za cel swoich wypraw obierają w ostatnich latach w szczególności Polacy. Obie zabrały
życie wielu naszym rodakom. Kazbek przyciąga niezwykłą magią i tajemniczością, a Elbrus … no kto
nie chciałby stanąć na dachu Europy?


Podczas tego spotkania dowiecie się jak zorganizować wyprawę na Kazbek i Elbrus tak, aby
pozostała ona na zawsze najlepszą przygodą w waszym życiu. Dostaniecie konkretne rady: kiedy
pojechać, jaki sprzęt zabrać, gdzie spać, jak wybrać dobre ubezpieczenie? Dowiecie się, która droga
jest najłatwiejsza, w których butach odmrozicie sobie nogi, gdzie można kupić gaz do kuchenek
turystycznych i jak przekroczyć granicę Gruzji z Rosją. Współprowadzącym mojego pokazu będzie
Nika Gomiashvili – jeden z najbardziej znanych gruzińskich przewodników wysokogórskich. Nika
zdradzi Wam, czy można wciąż zachwycać się widokami ze szczytu Kazbeku, jeśli było się tam już sto
razy, a także doradzi Wam co zrobić, aby podczas wyprawy wysokogórskiej nie dostać choroby
wysokościowej i poleci najlepsze gruzińskie lekarstwo na tą dolegliwość. Ale opowiemy Wam dużo
więcej. Opowiemy Wam historie zabawne i również takie, które nie pozwolą Wam spokojnie spać w
nocy. A wszystkie z Kazbekiem i Elbrusem w tle oczywiście.


O mnie:
Z wykształcenia jestem prawnikiem i menadżerem. Będąc na życiowym zakręcie, zdecydowałam się wyjechać w podróż dookoła świata. Kiedy przyjechałam do Gruzji i spojrzałam na Kazbek to poczułam to „coś”. Poczułam, że znalazłam swoje miejsce na świecie. Od razu wiedziała, że to tutaj chcę mieć swój dom. Oczywiście dom z widokiem na Kazbek. Wiedziałam, że nic nie stanie mi na drodze, żeby spełnić to pragnienie. Musiałam tylko przekonać do tego pomysłu całą wioskę gruzińskich górali. Wszyscy mówili mi, że się nie uda. Udało się! Aktualnie mieszkam i pracuje w Kazbegi – gruzińskiej wiosce położonej u stóp Kazbeku. Połączyłam pracę z pasją i wraz z gruzińskimi przyjaciółmi otworzyłam pierwszą profesjonalną agencję górską w Gruzji - Mountain Freaks – Mountain Travel & Adventure Agency, która specjalizuje się w wyprawach na Kazbek i Elbrus. Przez ostatnie lata zorganizowałam na Kazbek i Elbrus ponad sto wypraw zakończonych sukcesem, a sama stanęłam do tej pory 14 razy na szczycie Kazbeku i 5 razy na szczycie Elbrusa.

 

(Nie)typowa Birma - Agnieszka Muzińska i Igor Podobiński

30 stycznia 2019, Stary BUW

 birma.JPG

Jeśli jedziesz na wakacje do Tajlandii, Nepalu czy Stanów Zjednoczonych, nikt prawdopodobnie nie zapyta po co, ani co będziesz tam robił. Może dlatego, że łatwo sobie wyobrazić rajskie plaże z palmami, górski trekking czy podróż camperem przez amerykańskie parki narodowe. Ale co można robić w takiej Birmie? Odpowiedź najprostsza z możliwych brzmi "to co wszyscy".

Zapraszamy na pokaz slajdów z 3-tygodniowej podróży po kraju, który nie jest typowym kierunkiem wakacyjnym, choć każdy turysta najczęściej decyduje się na najbardziej typową trasę. Co się na niej znajduje? O tym już 30 stycznia!

 

 

Japonia w kapsułce - Tomek Weksej i Beata Charycka -

27 luty 2019, Aula w Starym BUWie, godz. 19:45

Japonia.jpg

Najpierw do Japonii - niezależnie od siebie - wyjeżdżali moi rodzice. W latach osiemdziesiątych moja mama odrzuciła (na szczęście) oświadczyny pewnego Japończyka, a później mój tata o mało co nie został aresztowany za rzekome szpiegostwo technologiczne.
 
 
Aż dziw że aż tyle czasu musiało minąć, nim sami wybraliśmy się do Japonii. Podczas slajdów opowiem o tym jak wyglądają schroniska górskie w Alpach Japońskich, w czym tkwi sekret - i jakie są koszta - szybkiego rozwoju gospodarczego, dlaczego japońska sztuka popularna która trafia do Europy jest tak infantylna, co robić w trakcie supertajfunu i jak Japończycy radzą sobie z atomową traumą.
 
 
 
 
 

Gwatemala i Panama - wspomnienia z Magis i JMJ - Maria Noculak i Szymon Bachnij 

10 kwietnia 2019, Aula w Starym BUWie, godz. 19:45

panama_gwatemala.png

 

Gwatemala - kraj pełen kontrastów w niemal każdej swojej dziedzinie, odznaczający się sporą liczbą wulkanów, ogromnym bogactwem kulturowym z czasów hiszpańskich i imperium Majów.

Panama - najmniej "łaciński" ze wszystkich krajów Ameryki Środkowej, pełen lasów deszczowych, legend pirackich oraz drapaczy chmur skoncentrowanych w stolicy tego kraju.

Oba te państwa (wraz z Salwadorem, Hondurasem i Kostaryką) były gospodarzami tegorocznego jezuickiego programu Magis. Następnie Panama gościła młodzież z całego świata podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Wraz z ponad 40-osobową grupą z całej Polski wybraliśmy się na oba te wydarzenia i mieliśmy okazję przebywać właśnie w Gwatemali i Panamie. W trakcie slajdowisk postaramy się zrelacjonować to, co działo się w styczniu tego roku za Oceanem Atlantyckim. Opowiemy Wam, czym jest Magis, co się działo podczas Światowych Dni Młodzieży, jak żyją ludzie w krajach Ameryki Łacińskiej. Przybliżymy Wam miejsca, w których byliśmy oraz postaramy się udowodnić, że warto odwiedzić tę część świata.

Serdecznie zapraszamy.

 
 

Informacje o kolejnych slajdach pojawią się wkrótce!

 

Serdecznie zapraszamy!!!