Czyli nieznana puszcza na obrzeżach Warszawy

Zapraszamy na bardzo przyjemną i łatwą wycieczkę wschodnimi, leśnymi obrzeżami Warszawy, organizowaną na zasadzie „kto przybędzie, ten jedzie”.
Na trasie:
· Piękny, dziki, mało znany las na terenie dawnego poligonu + elementy edukacji ekologicznej
· przedwojenne zabudowania AON w Rembertowie
· dworek Piłsudskiego w Sulejówku (opcjonalnie)
· barek w lesie w środku Mazowieckiego Parku Krajobrazowego
· jezioro Torfy
· torfowisko Biały Ług i wydmy północnej części MPK
· wąwóz rzeczki Mieni (rezerwat)
długość trasy: 35-45 km
Dojazd i powrót:
Spotykamy się w niedzielę, 5 czerwca o g. 8.55 na dworcu Warszawa Centralna w Hali Głównej. O g. 9.13 ruszamy pociągiem Kolei Mazowieckich (kierunek Mińsk Mazowiecki). Nie trzeba kupować żadnego biletu, jedynie osoby nieposiadające Karty Miejskiej lub biletu dobowego kupują sobie tzw. „bilet wycieczkowy” do stacji Warszawa Rembertów (ok. 4 zł). Tam wysiądziemy po 15 minutach i zaczniemy naszą trasę rowerową. Można też dotrzeć na własną rękę i spotkać się z nami o g. 9.30 w Rembertowie.
Do Warszawy wracamy z PKP Józefów (lub PKP W-wa Falenica) po południu, skąd 2 razy na godzinę jeżdżą pociągi KM i SKM. Powrót trwa 35 min.
UWAGA: ruszamy z Centralnej, bo nasza wycieczka przypada na zmiany w komunikacji pociągów (remont torów w okolicach stacji Stadion). W razie czego proszę o kontakt.
Co wziąć:
Sprawny rower, narzędzia, dętkę, coś na deszcz, coś na słońce i na komary, dobry humor. Na pewno przyda się woda mineralna, jakieś przekąski. Po drodze będą 1-3 fajne knajpki na łonie przyrody, świetne do wspólnej integracji.
Koszty:
- koszty dojazdu i powrotu to w sumie 2-10 zł w zależności od typu pociągu powrotnego (SKM lub KM) i posiadania lub nie Karty Miejskiej. Rower gratis.
- (opcjonalnie) jeśli zajrzymy do dworku Piłsudskiego warto mieć parę złotych, bo opłat nie pobierają, ale przyjmują co łaska.
Warto uwzględnić koszty ew. konsumpcji w lokalach na naszej trasie (ceny b. przystępne)
dokładny opis wycieczki:
Przejedziemy się po leśnych drogach, których części niemal na pewno nie mieliście okazji poznać: kompleks leśny na terenie parę lat temu otwartego poligonu między Zielonką, Rembertowem, Sulejówkiem i Wesołą. Zasadnicza część najpiękniejszych odcinków przebiegających tam dróg nie jest zaznaczona na mapach, a są one bardzo wygodne i wręcz wymarzone na rower (przetestowane osobiście wiele razy). Na pewno przejedziemy obok tabliczek „ostoja dzikiej zwierzyny” lub „droga dla czołgów”. Zahaczymy też o leśniczówkę z fajnymi tablicami do poznawania różnych gatunków drzew.
Przed ruszeniem do lasu na dawnym poligonie rzucimy okiem na zabudowania Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie o ładnej, przedwojennej architekturze, a po poligonie zajrzymy – jeśli będzie taka chęć uczestników – do dworku Piłsudskiego w Sulejówku. Stamtąd ruszymy przez północną część Mazowiecki Park Krajobrazowy.
Po północnym MPK pojedziemy trochę asfaltem, ale głównie ścieżkami leśnymi, omijając piaszczyste wydmy w kierunku Międzylesia. Tam zahaczymy o wyjątkową sprawę: barek w środku lasu. Prowadzony przez żonę leśnika oferuje – poza herbatką – domowe pierogi, pielmieni, smaczne zupy i piwo.
Kolejny etap to jezioro Torfy, z którego ruszymy w kierunku rezerwatu rzeczki Mieni, trzymając się tu już szlaku pieszego (niebieski) po drodze mijając Torfowisko Biały Ług. Rezerwat Mieni to jeden z najbardziej ekscytujących odcinków MPK dla rowerzysty. Wąska, kręta ścieżka wiedzie wzdłuż rzeczki, która wije się poniżej w malowniczym wąwozie. W zależności od czasu i chęci uczestników, zatrzymamy się tam w Karczmie Żywieckiej lub opcjonalnie, zamiast do Józefowa, skończymy w Falenicy, gdzie jest kultowa kinokawiarnia Stacja Falenica.
Kontakt, zgłoszenia:
Będzie nam bardzo sympatycznie, jeśli dacie znać, że się wybieracie. Nie jest to jednak wymogiem niczego, każdy może się do nas dołączyć.
w.witczak(at)gmail.com, tel: 608479222 (Weronika)
Zapraszamy!
Weronika i Adam
www.wedrujemy.org.pl